Helikobakter pilori eradikasyonunda kinolon bazlı tedavi ve üçlü tedavi (Klaritromisin, Amoksisilin, PPI) sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of the effect of quinolon based teratment and triple treatment ( Claritromicin, Amoxisilin, PPI) on heli̇cobacter pylori eradi̇cation
  1. Tez No: 745605
  2. Yazar: KÜBRA AYDIN BAHAT
  3. Danışmanlar: PROF. ORHAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Helicobacter pylori enfeksiyonu, kronik gastit ve peptik ülser hastalığının ana nedenidir ve mide kanseri, MALT lenfoma ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle başarılı Hp eradikasyonu son derece önemlidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda Hp eradikasyon oranlarının düştüğü gösterilmiştir. Bu yüzdenyeni tedavi rejimlerine gereksinim söz konusudur.Bu çalışmada Hp pozitif hastalarda, standart tedavi protokolü ile 14 günlük kinolon bazlı ve kinolon bazlı ardışık tedavi rejimlerinde Hp eradikasyon oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamıza Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine Ekim 2009 - Ağustos 2010 tarihleri arasında dispeptik yakınmalarla başvuran 102 Hp pozitif hasta dahil edildi. Hp tanısı hızlı üreaz testi ve histopatalojik inceleme ile konuldu. Her iki tanı testi de pozitif olan hastalar değişik tedavi protokollerine göre 34 hastadan oluşan üç gruba ayrıldı.Standart tedavi verilen 1. gruba ilk 2 hafta boyunca klaritromisin 2x500 mg, amoksisilin 2x1 gr ve lansoprazol 2x30 mg verildi. Kinolon bazlı 14 günlük tedavi verilen 2. grup hastalara ilk iki hafta boyunca moksifloksasin 1x400mg, amoksisilin 2x1 gr ve lansoprazol 2x30 mg verildi. Kinolon bazlı ardışık tedavi uygulanan 3. grup hastalara ilk hafta amoksisilin 2x1 gr ve lansoprazol 2x30 mg, ikinci hafta moksifloksasin 1x400 mg ve lansoprazol 2x30 mg verildi. Üç grup hastada Hp eradikasyonu sonrası lansoprazol 1x30 mg ile tedaviye 4 hafta daha devam edildi. Tüm tedaviler tamamlandıktan 2 hafta sonra Hp eradikasyonu ÜNT ile değerlendirildi. Hp eradikasyon tedavisine yanıt oranları Ki-kare testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori infection is the main cause of chronic gastritis and peptic ulcer disease, and is closely related to the development of gastric carcinoma and MALT lymphoma. Consequently, great emphasis has been placed on its successful Hp eradication. However, the eradication rates of Hp infection have been shown to decrease in the recent studies. So new treatment regimens are needed.The aim of this study was to compare the efficacies of Hp eradication rates of standard therapy protocol, 14 day quinolon based and quinolon based sequential therapy .102 Hp positive dyspeptic patients was admitted to Karadeniz Technical University Farabi Hospital Gastroenterology Department between October 2009 - August 2010 were included the study. Hp diagnosis was made by rapıd urease test and histopathological examination. Patients who were diagnosed positively were divided into 3 groups according to their treatment protocols. Each group consists of 34 patients.First group with standard therapy received clarithromycin 2x500mg, amoxicillin 2x1g, lansoprasol 2x30 mg for 2 weeks. Secong group received for 2week, moxifloxacin 1x400 mg, amoxicillin 2x1g and lansoprasol 2x30 mg. Third group received kinolon based sequential therapy; first week amoxicillin 2x1g, lansoprasol 2x30 mg and second week moxifloxacin 1x400 mg, lansoprasol 2x30 mg. After this period, patients received lansoprasol 1x30mg for 4 weeks. Hp eradication was controlled by UNT , after two weeks of the treatment.