Alopesi areata hastalarının cinsel işlev bozukluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of sexual dysfunctions in patients with alopecia areata
  1. Tez No: 745625
  2. Yazar: SENA İNAL APTOULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Saç dökülmesi, kişilerde daha zayıf bir benlik kavramı, daha zayıf bir vücut imajı, karşı cins tarafından daha az çekici hale gelme ve daha az arzulanılan partnerler haline gelme durumlarına yol açmaktadır. Bu durum hastaların cinsel hayat kalitelerinde düşmeye ve cinsel fonksiyonlarında bozulmalara neden olmaktadır. Bu sebeple biz bu çalışmada AA hastalarının cinsel fonksiyonları, beden algıları ve dermatolojik yaşam kalitelerinin değerlendirmeyi, anksiyete ve depresyon düzeylerini saptayıp, sağlıklı gönüllülerle karşılaştırmayı ve bu parametrelerin hastalık şiddeti ile ilişkilerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 49 AA tanılı hasta ve 50 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Örneklemi oluşturan bireyler ile ilgili bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik özellikler formu ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği, Dermatoloji Yaşam Kalite Ölçeği araştırmacı gözetimi altında araştırmaya katılanlar tarafından dolduruldu. AA şiddeti hekim tarafından yapılan klinik muayene sonucu ulaşılan SALT Skoru ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Alopecia leads to a weaker self-concept in people, a weaker body image, becoming less attractive to the opposite sex and becoming less desirable partners. This condition causes a decrease in the quality of sexual life of patients and a sexual dysfunctions. Therefore, in this study, we aimed to evaluate the sexual functions, body perceptions and dermatological quality of life of AA patients, to determine their anxiety and depression levels, to compare them with healthy volunteers, and to determine the relationship between these parameters and disease severity. Materials and Methods: 49 patients with AA and 50 healthy volunteers were included in the study. A sociodemographic questionnaire, Arizona Sexual Experiences Scale, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Body Image Scale, The Dermatology Quality of Life Index were answered by participants under the supervision of the researcher. The severity of AA was determined by the SALT Score obtained as a result of the clinical examination performed by the physician.