Kıkırdak hasarı tedavisinde intraartiküler eksozom tedavisi (Deneysel çalışma)
Treatment of intra-articular exozome in cartilage damage (Experimental study)
- Tez No: 745630
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÖZLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Eklem kıkırdağı hiyalin kıkırdak yapısında olup hasar gördüğü zaman iyileşme kapasitesi oldukça düşük bir dokudur. Henüz optimal bir tedavi yöntemi tanımlanmış olmasa da hücresel kaynaklı eksozom tedavi çalışmaları kıkırdak defektleri tedavisinde umut vaat etmektedir. Bu çalışmanın amacı ratların dizlerinde oluşturulan kıkırdak lezyonlarına memeli ve bitki kaynaklı eksozom tedavilerinin kıkırdak iyileşme sürecinde etkilerini incelemek. MATERYAL METOD Çalışmada 32 adet sprague-dawley tipi dişi ratın sağ dizleri kullanıldı. Memeli kaynaklı (kıkırdak ve sünnet derisi kaynaklı mezenkimal kök hücre) eksozom grubu, bitki kaynaklı(ananas ve kabak) eksozom grubu, mikrokırık grubu ve kontrol grubu olarak 4 gruba ayrıldı. Ratların sağ dizlerine osteokondral defekt oluşturulduktan iki hafta sonra birer hafta arayla 3 eksozom enjeksiyonu yapıldı. Son enjeksiyondan iki hafta sonra çalışma sonlandırıldı. Sakrifikasyon işlemi sonrası dizler makroskopik, histolojik ve immünohistokimyasal olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND AND AIM Articular cartilage is in the structure of hyaline cartilage and when damaged, it is a tissue with a very low healing capacity. Although an optimal treatment method has not been defined yet, cellular-derived exosome treatment studies show promise in the treatment of cartilage defects. The aim of this study is to examine the effects of mammalian and plant-derived exosome treatments on cartilage lesions formed in the knees of rats on the cartilage healing process. METHODS Right knees of 32 sprague-dawley type female rats were used in the study. They were divided into 4 groups as mammalian origin (mesenchymal stem cell originating from cartilage and foreskin) exosome group, plant originating (pineapple and pumpkin) exosome group, microfracture group and control group. Two weeks after the osteochondral defect was created in the right knee of the rats, 3 exosome injections were made at one-week intervals. The study was terminated two weeks after the last injection. After the sacrification procedure, the knees were examined macroscopically, histologically and immunohistochemically.