Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin turizm ve rekreasyon faaliyetleri
Tourism and recreation activities in Germany's Baden-Württemberg state
- Tez No: 745645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Orta Avrupa'nın kalbinde oldukça merkezi bir konumda yer alan Baden Württemberg ekonomik açıdan oldukça gelişmiş bir eyalettir. Gelişmesinde ana unsur olarak sanayisi ön plana çıkan eyalet, günümüzde turistik bir destinasyon olarak anılabilecek birçok doğal ve tarihi çekiciliklere sahiptir. Bu çalışmada Baden Württemberg'in coğrafi özellikleri, sahip olduğu turizm türleri ve turistik mekanlarının dağılışı 3A çerçevesi dahilinde (attraction-accommodation-access)“çekicilik”,“konaklama”,“ulaşım”imkanlarının turizm ve rekreasyon faaliyetleri açısından incelenmesi ve ekonomik faaliyetler arasında ön plana çıkması için var olan potansiyelin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Baden Württemberg'in jeolojisi, morfolojisi, hidrografik yapısı ve doğal özellikleri birçok turizm faaliyetlerinin gelişmesinde etkili olmuştur. Bu doğrultuda özellikle termal turizm ve kış turizminin beraberinde getirdiği çeşitli rekreasyonel faaliyetler Baden Württemberg'in turizmine canlılık katmaktadır. Özellikle Kara Ormanlar ve Konstanz Gölü turistlerin ve rekreasyonel faaliyetlerin en yoğun olduğu alanların başında gelmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde Baden Württemberg'in fiziki coğrafya özelliklerinin turizme olan etkisi incelenmiştir. İkinci bölümde bölgenin ekonomik coğrafya özelliklerine değinilmeye çalışılmıştır. Tarihinde var olan krallıklar bölgede birçok değer eser bırakmış, eyalet saraylar, kaleler ve dini yapıtlar gibi pek çok çekici unsurla donanmıştır. Bu turistik çekicilikler ve aynı zamanda konaklama ve ulaşım turizmin yadsınamaz unsurlarını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde bu unsurlar coğrafi bir bakış ile değerlendirilmiştir. Baden Württemberg bölgesinde turizm ve rekreasyonel faaliyetlerin daha da ön plana çıkarılmasıyla birlikte her geçen yıl daha da önem kazanacağı ve ekonomi içerisindeki yerinin artacağı rahatlıkla görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Baden-Württemberg is an economically highly developed state with a very central location in the heart of Central Europe. The state, whose industry has come into prominence as the main factor in its development, has many natural and historical attractions that can be referred to as a touristic destination today. In this study, the geographical features of Baden-Württemberg, the types of tourism and the distribution of touristic places within the framework of 3A“attractiveness”,“accommodation”,“transportation”opportunities in terms of tourism and recreation activities and the preliminary between economic activities. It is aimed to reveal the existing potential for the development of the plan. The geology, morphology, hydrographic structure and natural features of Baden-Württemberg have been influential in the development of many tourism activities. In this direction, various recreation activities brought with it, especially by thermal tourism and winter tourism, add vitality to the tourism of Baden-Württemberg. Especially Black Forests and Lake Constance are among the areas where tourists and recreational activities are most intense. In the first part of our study, the effect of the physical geography features of Baden-Würtemberg on tourism has been examined. In the second part, the economic geography features of the region were tried to be mentioned. The kingdoms that existed in its history left many valuable artifacts in the region, and the state was equipped with many attractive factors such as palaces, castles and religious works. These tourist attractions as well as accommodation and transportation constitute the undeniable elements of tourism. In the last part, these elements are evaluated with a geographical view. It can be easily seen that tourism and recreational activities in the Baden Württemberg region will gain more importance and increase their place in the economy with each passing year.