COVID-19 pandemi sürecinde interaktif reklamlar ile dönüşen dijital pazarlama uygulamaları üzerine bir inceleme: Hepsiburada sosyal medya hesapları
Interactive advertisements during the COVID-19 pandemica review on digital marketing applications transforming with: Hepsiburada.com social media accounts
  1. Tez No: 745701
  2. Yazar: NURŞEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR EVREN ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüz dünyasında yaşanan teknolojik gelişmeler, günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen mobil teknolojiler, sosyal ağlar ve yeni medya getirileri her geçen gün hızını kaybetmeden ilerlemeye devam etmektedir. Tüm Dünya'yı etkisi altına alan Covid-19; toplumları sadece sağlık açısından değil, ekonomik ve sosyal açıdan etkileyen bir dönem olmuş ayrıca markaları, pazarlama ve reklamcılık dünyasını da etkilemiştir. Bu çalışma Türkiye'nin en çok ziyaret edilen çevrimiçi alışveriş sitesi olan Hepsiburada.com üzerinden yürütülmüştür. Çalışmada, internet ve sosyal medya kullanımı ile ilgili bütünsel bir değerlendirme yapılmış, karma ve durum analizi yöntemi kullanılarak; yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla özellikle sosyal izolasyon ve karantina uygulanan dönemlerde internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarında ne denli dönüşümler yaşandığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Günümüzde dijital pazarlama araç ve yöntemleri ile, sosyal medya mecraları arasında kurulan ilişki ve bağlantı, tüketicinin tarafında geleneksel tüketim alışkanlıklarını nasıl değiştirdiği irdelenmiş, tüm dünyada toplumları derin ve belirgin bir biçimde tutum ve davranış dönüşümlerine zorlayan Covid-19 pandemisinin, yukarıda ifade ettiğimiz tüketim alışkanlıklarının değişiminde nasıl bir katalizör görevi gördüğü araştırılmıştır. Hizmet veya ürün satış ve pazarlamasında Covid-19 pandemisi sürecinde ortaya çıkan zorunlu değişim, serbest piyasa ortamında faliyet gösteren girişimleri sosyal medya üzerinden pazarlama yöntemlerinde hangi yeni arayışlara sevk ettiği ve önümüzdeki dönemde bu alanda ne gibi yeni yöntemler ortaya çıkacağı araştırılmıştır. Araştırma için elektonik ticaret, dijital pazarlama, yani medya kavramlarının yanı sıra pandemi döneminde elektronik ticaret konusu incelenmiş, yarı yapılandırılmış betimsel mülakat yöntemi kullanılarak sosyal medya mecralarında faaliyet gösteren 7 farklı firma ile görüşülmüş ve dijital pazar stratejileri incelenmiştir. Buna ek olarak; Hepsiburada markasının Twitter , Facebook ve İnstagram hesapları 2020 yılı içerisinde (11.03.2020- 30.12.2020) tarihleri içerisinde, kapanma dönemlerinin yoğun olarak yaşandığı dönemlerde incelenmiş olup markanın diğer mecralarda yer alan dijital pazarlama, mobil uygulama ve televizyon reklamlarının dışında gerçekleştirilmiştir. Salgın ile internet ve sosyal medya kullanım oranlarında artış olduğu, bu artışın pandemi sonrasında da devam edeceği ve dijital pazarlama reklamlarının tüketiciler üzerinde etkili olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in today's world, mobile technologies that have become indispensable in our daily lives, social networks and new media revenues continue to progress day by day without losing their speed. Covid-19, which affects the whole world; It was a period that affected societies not only in terms of health, but also economically and socially, and also affected the brands, marketing and advertising world. Therefore, there has been a serious transformation from the daily living conditions of the consumers to the media and consumption habits. In this study, the conveniences that social media applications, which are increasing their influence in our world, provide to consumers during the pandemic process, the changes they bring will be examined within the framework of digital market and interactive advertising. In addition; Twitter, Facebook and Instagram shares of the Hepsiburada.com brand were discussed during the Covid-19 process, the mobile application of the Hepsiburada.com platform, which is an e-commerce brand, was also examined in this process. The brands with high sales ratings during the epidemic process of the“Hepsiburada”application, selected as the study area, were discussed and interviews were conducted with 7 brand officials with high sales ratings. In the study, in order to make an assessment of social media advertisements during the pandemic process; examples of advertisements, their contents and the domains of these advertisements were examined. The Twitter, Facebook and Instagram accounts of the Hepsiburada brand were examined in 2020 (11.03.2020 - 30.12.2020) during periods of intense closure, and it was carried out apart from the brand's digital marketing, mobile application and television advertisements in other channels. It has been determined that there has been an increase in internet and social media usage rates with the epidemic, this increase will continue after the pandemic, and digital marketing advertisements are effective on consumers.