Kütahya Gediz ilçesindeki Çeltikçi ve Erdoğmuş göleti su ve sediment analizi
Water and sediment analysis of Çeltikçi and Erdoğmuş pond in Gediz district of Kütahya
- Tez No: 745800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE GİDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gediz Çeltikçi Göleti ve Gediz Erdoğmuş Göleti'nde yapılan su ve sediment analiz çalışmasında; gölet içerisinde bulunan sucul canlıları, yetişen mahsulleri ve yetiştiği toprağı etkileyen su ve sedimentin örneklerinin incelenmesi, sonuçların değerlendirilip yetkililerle paylaşılarak gerekli önlemlerin alınması ve ekosistemin korunmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Göletlerden mevsimsel periyotlarda 2 farklı istasyondan su ve sediment örnekleri alınarak ağır metal seviyeleri araştırılmıştır. Su örneklerinde incelenecek ağır metaller; Al, Cd, Cr, Cu, Fe, Ni, Pb, Zn olarak belirlenmiştir. Arazi çalışmasında göletlerin sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen, tuzluluk ve TDS parametreleri incelenerek, çalışmaya eklenmiştir. Ağr metal ölçümleri ICP-MS (indüktif olarak eşleştirilmiş plazma kütle spektroskopisi) cihazı; fizikokimyasal parametre ölçümleri örneklerin alındığı nokta ve zamanda HQ40D dijital iki kanallı multimetre kullanılarak tespit edilmiştir. Her iki gölet için fizikokimyasal parametreler pH hariç 1.sınıf su kalitesi değer aralığında bulunmuştur. Gediz Çeltikçi Göleti ve Gediz Erdoğmuş Göleti'nde ölçümü yapılan ağır metal konsantrasyon düzeylerinin su ortamında sucul ortamı ve sulama kalitesini tehdit edici seviyelerde olmadığı saptanmıştır. Her iki gölet için Al, Cr ve Ni ağır metallerinin sedimentte yoğun şekilde birikme yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the water and sediment analysis study carried out in Gediz Çeltikçi Pond and Gediz Erdoğmuş Pond; It is aimed to examine the samples of water and sediment affecting the aquatic creatures, crops and soil in the pond, to evaluate the results and share them with the authorities, to take necessary precautions and to contribute to the protection of the ecosystem. Heavy metal levels were investigated by taking water and sediment samples from 2 different stations in seasonal periods from the ponds. Heavy metals to be examined in water samples; It was determined as Al, Cd, Cr, Cu, Fe, Ni, Pb, Zn. During the field study, the temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen, salinity and TDS parameters of the ponds were examined and added to the study. Heavy metal measurements ICP-MS (inductively coupled plasma mass spectroscopy) device; Physicochemical parameter measurements were determined at the point and time of sampling using the HQ40D digital two-channel multimeter. It has been determined that the heavy metal concentration levels measured in Gediz Çeltikçi Pond and Gediz Erdoğmuş Pond are not at levels that threaten the aquatic environment and irrigation quality. It was determined that heavy metals Al, Cr and Ni accumulated heavily in the sediment for both ponds