Öğretmenlerin sosyal kulüp çalışmalarına yönelik tutumları ve bu çalışmalarda karşılaşılan sorunların incelenmesi: Gediz ilçesi örneği
Teachers 'attitudes to club social studies and analysis of the problems encountered in these studies: For Gediz district
  1. Tez No: 313322
  2. Yazar: SERVER AKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu araştırma ile öğretmenlerin sosyal kulüp çalışmalarına yönelik tutumları ve bu çalışmalarda karşılaşılan sorunların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma; Giriş, İlgili Literatür, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç Tartışma ve Öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır.Araştırmanın evreni, Gediz ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ve özel okullarında görev yapan 360 öğretmenden oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Gediz ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ve özel okullarından yansız (Random) oransız küme örnekleme yöntemi ile seçilen 17 okulda görev yapan 250 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırma, öğretmenlerin sosyal kulüp çalışmalarına yönelik tutumları ve bu çalışmalarda karşılaşılan sorunların incelenmesi, çözüm yollarının bulunması amaçlı yapıldığı için tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Demografik değişkenlerin toplanmasına yönelik kullanılan anket araştırmacı tarafından geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the teachers' attitudes towards social club?s studies and their problems encountered in these studies was aimed to be investigated. This research consisted of introduction, literatures, methods, data and comments, results, discussion and recommendations.Of the study, a total of 360 teachers serving in state and private schools under the Ministry of National Education Ministry in the Gediz was attended. The samples of research consisted of 250 teachers randomly selected by cluster and disproportionate sampling method in the town of Gediz in public and private schools under the in 17 schools.Because the teachers' attitudes towards social club?s studies and their problems encountered in these studies was aimed to be investigated and to found of solution way, research was arranged in accordance with the screening model. The questionnaire used to collect demographic variables were developed by the researcher.