Mekanik bel ağrılı obez bireylerde mulligan konsept uygulamalarının ağrı ve fonksiyon üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mulligan concept applications on pain and function in obese individuals with mechanical lack pain
  1. Tez No: 745818
  2. Yazar: MUHAMMED SAFA ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER OSMAN PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Teknolojideki ilerlemelere bağlı hareketsizlik, obez birey sayısını ve bu bireylerde görülen mekanik bel ağrısını (MBA) arttırmaktadır. MBA tedavisinde oldukça önemli yöntemlerden biri olan manuel terapi; manipülasyon, mobilizasyon ve yumuşak doku tekniklerinden oluşan uygulamalardır. Bu çalışma, manuel tedavi yöntemlerinden olan Mulligan Konsept uygulamalarından sürekli doğal apofizyal kayma (SNAG) ve doğal apofizyal kayma (NAGS) yöntemlerinin mekanik bel ağrısı olan obez hastalar üzerindeki etkililiğini incelemek amacı ile planlanmıştır. Çalışmaya, mekanik bel ağrısı tanısı konmuş, Beden Kitle İndeksi (BKİ) 30,00-39,99 arasında, 1.-2. derece obez olan, en az 3 ay boyunca bel ve kalçaya yayılan ağrı şikayeti bulunan, yaşları 20-50 arası, 46 hasta dahil edildi. Çalışma Mulligan grubu (MG) 23 kişi ve kontrol grubu (KG) 23 kişi olmak üzere iki gruba ayrıldı. Eşit sayıda erkek ve kadın olmasını sağlamak için tabakalı randomizasyon kullanıldı. Her iki grup gün aşırı altı seans tedaviye alınmıştır. Her iki gruba da lumbal bölge kaslarını germe ve kuvvetlendirme egzersizleri içeren fizyoterapi programı uygulandı. MG grubuna ayrıca 10 tekrarlı üç set SNAG VE NAGS uygulamaları yapıldı. DrGonyometer uygulaması, Görsel Analog Skala (GAS) ve Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi (OBAEA) kullanılarak bireyler değerlendirildi. Gruplar arasında sosyodemografik bulgular açısından bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Inactivity due to advances in technology increases the number of obese individuals and the mechanical low back pain (LBP) seen in these individuals. Manual therapy; consists of mobilization and soft tissue techniques. This study was planned to examine the effectiveness of continuous natural apophyseal glide (SNAG) and natural apophyseal glide (NAGS) methods, one of the manual therapy methods, Mulligan Concept applications, on obese patients with mechanical low back pain. The study was diagnosed with mechanical low back pain, Body Mass Index (BMI) was between 30.00-39.99, 1.-2. Forty-six patients, aged 20-50 years, who were extremely obese and had pain radiating to the lower back and hips for at least 3 months, were included. The study was divided into two groups: 23 people in the Mulligan (MG) and 23 people in the control group (CG). Both groups were treated for six sessions every other day. A physiotherapy program including stretching and strengthening exercises for the lumbar region muscles was applied to both groups. Three sets of SNAG and NAGS with 10 repetitions were also applied to the MG group. Individuals were evaluated using the DrGonyometer application, the Visual Analog Scale (VAS), and the Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (OLBPDQ). There was no difference between the groups in terms of sociodemographic findings (p>0.05).