Bayesian in-service failure rate models
Bayezyen servis içi arıza oranı modelleri
- Tez No: 745819
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DAYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Satış sonrası arızalanan cihazların sayısını tahmin etmek, üreticilerin üretim hatalarını tespit etmeleri ve yedek parça stoklarını planlamaları için çok önemlidir. Satıştan sonra arızalanan buzdolaplarının sayısını tahmin eden iki aşamalı bir Bayes modeli sunuyoruz. Bu nedenle çalışma hem satış tahmini hem de arızalı ürün sayısı tahmini üzerine odaklanmaktadır. İki aşamalı Bayes modeli, lider bir dayanıklı ev aletleri şirketi tarafından sağlanan veriler tarafından eğitilmiştir. Sonuçlar, veriler seyrek olduğunda tek seviyeli modellerin çok seviyeli modellerden daha düşük performans sergilediğini göstermektedir. Hiyerarşik Bayes modellerinin verideki heterojenliği yakalayabildikleri için tercih edilebilir olduğu sonucuna varıyoruz.
Özet (Çeviri)
Predicting the number of appliance failures during service after sales is crucial for manufacturers to detect production errors and plan spare part inventories. We provide a two-phased Bayesian model that predicts the number of refrigerators that fail after sales. Thus the study focuses on both sales forecasting and failure detection. The two-phased Bayesian model is trained by the datasets provided by a leading durable home appliances company. The accuracy results show that one-level models are inferior to multi-level models when the data are sparse. We conclude that hierarchical Bayesian models are preferable since they can naturally capture the heterogeneity across all blends of attributes.