Elektrostimülasyon egzersizi ve fitness yapan kadınların vücut kompozisyonlarının karşılaştırılması
Comparison of body compositions of women doing electrostimulation exercise and fitness
- Tez No: 745885
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı; Elektrostimülasyon (EMS) egzersizi ve Fitness egzersizi yapan bireylerin bazı vücut kompozizyonu değerlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya EMS (n=15), Fitness (n=15),Kontrol (n=15) olmak üzere toplamda(n=45) sedanter kadın katılmıştır. Egzersiz gruplarından EMS ve fitness grubuna 8 hafta egzersiz programı uygulanmış kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Yapılan ölçümler ön test ve son test olarak iki kez alınıp, Bio Elektrik Impedans Yöntemine ait olan Tanitabc 418 ile çevre ölçümleri için 0.1 mm. hassasiyetli şeffaf mezura ile yapılmıştır. Verilerin analizinde araştırmaya katılan bireylerin yaş, boy ve kilo bilgileri gruplara göre ortalama ve standart sapmaları verilmiştir. Deney ve Kontrol grubundaki katılımcılardan elde edilen veriler üzerinde yapılacak olan istatistiksel analizlere karar vermek için normallik analizlerinden Kolmogorov-Smirnov Testi yapılmıştır. Normal dağılım standartlarına uymadığı için üç ve daha fazla non-parametrik testler kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının kendi içindeki gelişimlerini belirleyebilmek için erişi değerleri (son test-ilk test) grup değişkenine göre parametrik olamayan testlerden Kruskall Wallis-h testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler için uygulanacak istatistiksel SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel işlemlerde anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate some body composition values of individuals who performed electrostimulation (EMS) exercise and fitness exercise. A total of (n=45) sedentary women participated in the study, including EMS (n=15), Fitness (n=15), Control (n=15). 8 weeks of exercise program was applied to EMS and fitness group from exercise groups, and no application was made to the control group. The measurements made were taken twice as a preliminary test and final test, and 0.1 mm for environmental measurements with Tanitabc 418, which belongs to the Bio Electric Impedance Method. They are made with a transparent tape measure. In the analysis of the data, the average and standard deviations of the individuals participating in the study according to age, height and weight information groups were given. In order to determine the statistical analyses to be performed on the data obtained from the participants in the Experimental and control groups, the Kolmogorov-Smirnov Test was performed, which is one of the normality analyses. Three or more non-parametric tests were used because they did not meet the normal distribution standards. In order to determine the development of the experimental and control groups within themselves, access values (final test-first test) were evaluated using the Kruskall Wallis-h test, which is one of the tests that cannot be parametric according to the group variable. The data obtained in the study were analyzed using the statistical SPSS package program to be applied for the data. The significance level was taken as p0.05).