Genç yetişkinlerde algılanan ebeveyn kabul ve reddinin benlik saygısı ve psikosomatik belirtiler ile ilişkisi
The relationship of perceived parental acceptance and rejection with self-respect and psychosomatic symptoms in young adults
- Tez No: 745886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlerde algılanan ebeveyn kabul ve reddinin benlik saygısı ve psikosomatik belirtiler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Türkiye'de yaşayan 22-40 yaş arası 483 kişi araştırmaya katılmıştır. Katılımcıların 386'sı (%79,9) kadın, 97'si (%20,1) erkektir. Araştırmanın veri toplama araçlarını; araştırmacı tarafından oluşturulmuş katılımcıların kişisel bilgilerine dair soruların yer aldığı“Kişisel Bilgi Formu”, ebeveyn kabul ve reddini belirlemek için“Yetişkin Ebeveyn Kabul- Red Ölçeği”, benlik saygısını ölçmek için“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”, psikosomatik belirtileri ölçmek için“Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği”oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile yapılmıştır. Her ölçeğin ayrı ayrı güvenirlik analizi ve betimsel analizleri yapılmıştır. Ardından ölçekler arası korelasyon analizi, regresyon analizi ve çift aracı değişken analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre anne ve babaları tarafından reddedilme skorları yüksek çıkan katılımcıların, ebeveynleri tarafından onaylanan katılımcılara oranla benlik saygıları daha düşük çıkmıştır. Aynı zamanda ebeveynleri tarafından reddedilen katılımcıların, ebeveynleri tarafından onaylanan katılımcılara oranla daha fazla bedensel duyum hissettikleri ortaya çıkmıştır. Algılanan anne/baba kabul ve reddi ile psikosomatik belirtiler arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolü olduğu da bulgulanmıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış; araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiş ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship of perceived parental acceptance and rejection with self- esteem and psychosomatic symptoms in young adults. For this purpose, 483 people between the ages of 22-40 living in Turkey participated in the research. 386 (79.9%) of the participants were female and 97 (20.1%) were male. Data collection tools of the research is;“Personal Information Form”, which includes questions about the personal information of the participants created by the researcher,“Parental Acceptance-Rejection Scale”to determine parental acceptance and rejection,“Rosenberg Self-Esteem Scale”to measure self-esteem,“Bodily Sense Exaggeration Scale”to measure psychosomatic symptoms. Statistical analyzes of the research data were made with the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. Reliability analysis and descriptive analysis of each scale were performed separately. Then, inter-scale correlation analysis, regression analysis and double mediator analysis were performed. According to the results of the study, the participants with high rejection scores by their parents had lower self-esteem than the participants who were approved by their parents. It was also revealed that participants who were rejected by their parents felt more bodily sensations than those who were approved by their parents. It has also been found that self-esteem has a mediating role in the relationship between perceived parental acceptance and rejection and psychosomatic symptoms. The findings were discussed within the framework of the relevant literature; the limitations of the research are stated and suggestions for future studies are presented.