Evli bireylerde eşlerin duygu dışavurum tarzları ile bağlanma stillerinin, baş çıkma tutumlarını yordaması
Estimation of emotional expression styles and attachment behavior and coping techniques in married partners
- Tez No: 745901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Evli bireylerin önünde yaşam boyunca bir çok engel ve problem ortaya çıkmaktadır. Bu problemlere karşı nasıl bir cevap verdikleri kişiler arasındaki uyum ve mutlu bir evliliği belirleyen etmenlerdendir. Bununla beraber bireylerin belirledikleri bağlanma stilleri yine bu problemlerin çözümünde benimsenen yollarda yön göstericidir. Bireylerin yetişkinlik çağında benimsedikleri bağlanma stilleri temelde dört temel boyutta ele alınmaktadır. Bunlar; güvenli bağlanma, kaygılı-kararsız bağlanma, güvensiz bağlanma ve kaçınmacı bağlanma olarak adlandırılmaktadır. Bu başa çıkma davranışları evli bireylerin duygu dışavurum şekilleri ile de ilişki içerisindedir. Duyguların dışavurumu, duygusal deneyimi gözlenebilir sözel ya da sözel olmayan davranışlarla aktarmaktır. Amaç: Bu araştırmanın amacı evli bireylerin başa çıkma stratejilerinde duygu dışavurumu ve bağlanma stilleri arasındaki etkinin incelenmesidir. Bu maksatla araştırma içerisinde ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada evli bireyler arasından basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 406 kişi üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Duygu Dışavurum Tarzları Envanteri, İlişki Ölçekleri Anketi ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi IBM SPSS v.26 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tanımlayıcı istatistiksel analizler kapsamında frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık değerleri raporlanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek maksadıyla Pearson Korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkilerini incelemek maksadıyla ise Çoklu Doğrusal Regresyon Analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerde anlamlılık düzeyi için sınır değer .05 olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Many obstacles and problems arise in front of married individuals throughout life. How they respond to these problems is one of the factors that determine the harmony between people and a happy marriage. However, the attachment styles determined by the individuals are also guiding the ways adopted in solving these problems. Attachment styles adopted by individuals in adulthood are basically addressed in four basic dimensions. These; secure attachment, anxious-ambivalent attachment, insecure attachment, and avoidant attachment. These coping behaviors are also related to the emotional expression styles of married individuals. Expression of emotion is conveying emotional experience through observable verbal or nonverbal behavior. Purpose: The aim of this study is to examine the effect of emotional expression and attachment styles on the coping strategies of married individuals. For this purpose, the relational screening model was adopted in the research. Materials and Methods: In the study, a questionnaire was applied to 406 married individuals selected by simple random sampling method. Personal Information Form, Emotion Expression Styles Inventory, Relationship Scales Questionnaire and Coping Attitudes Assessment Scale were used as data collection tools in the study. The analysis of the data collected within the scope of the research was carried out with IBM SPSS v.26 software. In the study, frequency, percentage, mean, standard deviation, skewness and kurtosis values were reported within the scope of descriptive statistical analysis. Pearson Correlation analysis was performed to examine the relationships between the variables. In order to examine the effects of independent variables on dependent variables, Multiple Linear Regression Analyzes were performed. The cut-off value for the level of significance in the analyzes was evaluated as .05.