Kompleks konjenital kalp hastalığı olan çocukların günlük yaşam aktiviteleri, fiziksel uygunluk, fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kalitesinin sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması
Comparison of daily living activities, physical fitness, physical activity levels and quality of life of children with complex congenital HEART disease and HEALTHY children
  1. Tez No: 745902
  2. Yazar: BERFİN KİŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma kompleks konjenital kalp hastalıkları (KKH) olan çocukların günlük yaşam aktiviteleri, yaşam kalitesi, postür, fiziksel uygunluk ve fiziksel aktivite düzeylerinin sağlıklı çocuklarla karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 6-14 yaş aralığında orta veya ciddi konjenital kalp hastalığı tanısı almış 30 çocuk ve yaş cinsiyet uyumlu 30 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik ve klinik verileri kaydedildi. Tüm katılımcılarda günlük yaşam aktivitesini değerlendirmek için Glittre-PGYA testi, fonksiyonel kapasiteyi değerlendirmek için 6 dakika yürüme testi, fiziksel uygunluğu değerlendirmek için Fitnessgram test bataryası, kavrama kuvveti ölçümü için el dinamometresi, fiziksel aktiviteyi değerlendirmek için pedometre, yaşam kalitesini değerlendirmek için çocuk ve ebeveynleri tarafından bildirilen Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçekleri (ÇİYKO) uygulandı ve postür analizleri yapıldı. KKH'li bireylerin Glittre-PGYA test tamamlama süresi sağlıklı kontrollere göre daha uzun ve 6DYT yürüme mesafesi daha kısa bulundu (p0.05). Her iki grupta da Glittre-PGYA testi ile 6DYT arasında ilişki bulundu (p0.05). Orta ve ciddi konjenital kalp hastalığına sahip çocukların sağlıklı yaşıtlarına göre günlük yaşam aktivite performansları, fonksiyonel kapasiteleri, fiziksel uygunlukları, postür ve yaşam kaliteleri etkilenmiştir. Çalışmamızın sonuçları KKH'lı çocukların kapsamlı şekilde değerlendirilmesinin çocukların fiziksel yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının oluşturulması için yol gösterici olduğunu bildirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the activities of daily living, quality of life, posture, physical fitness and physical activity levels of children with Complex Congenital Heart Disease (CHD) with healthy children. Thirty children aged 6-14 years diagnosed with moderate or severe Congenital Heart Disease and 30 age-sex-matched healthy controls were included in the study. Sociodemographic and clinical data of the participants were recorded. İn all participants the Glittre- PGYA test to evaluate daily living activities, 6-minute walking test to evaluate functional capacity, Fitnessgram test battery to evaluate physical fitness, hand dynamometer to measure grip strength, pedometer to evaluate physical activity, child and parent reported Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) to evaluate quality of life were applied and posture analyzes were performed. The Glittre-PGYA test completion time was longer and 6MWT walking distance was shorter in individuals with CHD than healthy controls (p0.05). A correlation was found between the Glittre- PGYA test and the 6MWT in both groups (p0.05). Daily living activity performance, functional capacity, physical fitness, posture and quality of life of children with moderate and severe Congenital Heart Disease were affected compared to healthy peers. The results of our study report that the comprehensive evaluation of children with CHD is a guide to form physiotherapy and rehabilitation programs for the development of children's physical abilities.