Adölesanlarda biniciliğin kor kasları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of horse-back riding on core muscles in adolescents
- Tez No: 745909
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı sağlıklı adölesan bireylerde biniciliğin kor kasları, denge ve ekstremitelerin kas kuvveti üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya çalışma (n=10) ve kontrol (n=10) grubu olmak üzere 20 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların sosyo-demografik bilgileri ve klinik özellikleri kaydedildi. Çalışma grubu sekiz hafta binicilik eğitimi aldı. Çalışma grubuna binicilik eğitimi öncesi ve sonrası, kor kuvvet (stabilizer pressure biofeedback cihazı), kor endurans (izometrik endurans testleri), denge (Yıldız Denge Testi), üst ve alt ekstremite (el ve sırt-bacak dinamometresi) kuvvet değerlendirmeleri yapıldı. Çalışmanın başlangıcında kor kuvvet ölçümleri, kor endurans, denge ve ekstremitelerin kuvvet testi değerlendirme sonuçları açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of riding on the core muscles, balance and muscle strength of the extremities in healthy adolescents. Twenty participants, research (n=10) and control (n=10) groups, were included in the study. The socio-demographic information and clinical characteristics of the participants were recorded. The study group received riding training for eight weeks. Core strength (stabilizer pressure biofeedback device), core endurance (isometric endurance tests), balance (Star Excursion Balance Test), upper and lower extremity (hand and back-leg dynamometer) strength assessments were performed on the study group before and after the riding training. At the beginning of the study, there was no statistically significant difference between the two groups in terms of core strength measurements, core endurance, balance and strength test results of the extremities (p>0.05).