Kişilik özellikleri ve bağlanma stillerinin evcil hayvan sahibi olma üzerindeki etkisi
The effect of personality traits and attachment styles on having a pet
  1. Tez No: 745988
  2. Yazar: EREN MELİKE ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada, kişilik özellikleri ve bağlanma stillerinin evcil hayvan sahibi olma üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş arası, Türkçe bilen, en az okur yazar düzeyinde olan, evcil hayvan sahibi olan ve olmayan 390 birey oluşturmuştur. Araştırmada;“Demografik Bilgi Formu”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II”ve“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”kullanılmıştır. Araştırmada; Cronbach alfa testi, Kolmogorov-Smirnov testi, Pearson ki kare testi, parametrik hipotez testleri, bağımsız örneklem t testi ve lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; cinsiyet, evcil hayvan sahibi olma üzerinde etkilidir ve kadınların evcil hayvan besleme ihtimali erkeklere göre daha fazladır. Dışa dönük, yumuşak başlı, sorumluluk sahibi olan ve nevrotik olmayan bireylerin evcil hayvan besliyor olma ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yumuşak başlılık kişilik özelliğine sahip ve sorumluluk sahibi olan bireylerin evcil hayvan sahibi olma ihtimali anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Evcil hayvan sahibi olan ve olmayan bireylerin kaygılı ve kaçıngan bağlanma alt boyutlarından almış oldukları puanlar arasında fark olsa da bu bağlanma stillerinin evcil hayvan besleme durumuna anlamlı derecede etki etmediği bulunmuştur. Evcil hayvan sahibi olan ve olmayan katılımcıların deneyime açıklık puanları arasında ise anlamlı düzeyde bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of personality traits and attachment styles on owning a pet. The sample of the study consisted of 390 individuals between the ages of 18-65, speaking Turkish, at least literate, with or without pets. In the research;“Demographic Information Form”,“Experiences in Close Relationships Scale II”and“Adjective-Based Personality Test”were used. In the research; Kolmogorov-Smirnov test, Pearson Chi-Square Test, Independent T Test and logistic regression analysis were applied. According to the findings of the research; gender has an impact on having a pet, and women are more likely to have pets than men. It was concluded that individuals who are extroverted, docile, responsible and non-neurotic are more likely to have pets. Individuals with agreeableness and responsibility were found to be significantly more likely to have a pet. Although there was a difference between the scores of the anxious and avoidant attachment sub-dimensions of the individuals with and without a pet, it was found that these attachment styles did not significantly affect the pet feeding situation. There was no significant difference between the openness to experience scores of the participants with and without a pet.