COVID 19 sürecinde evde yapılan Tabata uygulamalarının sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisi
The effect of home tabata applications on health-related physical fitness parameters during COVID 19 process
- Tez No: 746013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı Covid 19 sürecinde evde yapılan tabata uygulamalarının sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya Kastamonuspor U16 takımında futbol oynayan 16 tane sporcu kendi rızaları ile katıldı. Araştırmaya alınan bu sporcular rastgele Tabata Grubu (8) ve Kontrol Grubu (8) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmalara başlamadan önce ve çalışmaların bitiminde 20 metre mekik koşu testi, Wingate Bisiklet Ergonometresiyle anaerobik güç testi, esnekliklerinin belirlenmesi amacıyla otur-uzan testi uygulandı. Sırt bacak kuvveti dinamometre ile, kas dayanıklılığı şınav mekik sayısına göre hesaplandı. Vücut yağ yüzdelerinin hesaplanmasında belirli bölgelerden skinfold caliper yardımıyla alınan deri kıvrım kalınlıkları ilgili formule yerleştirilerek hesaplama yapıldı. Verilerin analizi IBM SPSS 21 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normalliği Shapiro Wilk testi ve çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılarak sınanmıştır Katılımcıların karakteristik özellikleri için tanımlayıcı istatistik kullanılmıştır. Tabata ve kontrol gruplarının ölçümlerdeki performanslarını karşılaştırmak için Bağımsız Örneklemlerde T Testi kullanılırken her grubun her iki ölçümdeki performanslarını karşılaştırmak için Bağımlı Örneklemlerde T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of home tabata applications on health-related physical fitness parameters during COVID 19 process. 16 athletes who played football for Kastamonuspor U16 team voluntarily participated in the study. The athletes participating in the study were randomly divided into two groups as Tabata Group (8) and Experimental Group (8). Before the start of the training and at the end of the training, a 20-meter shuttle running test, anaerobic power test with Wingate Bicycle Ergonomics, and a sit-down test were performed to determine their flexibility. Back leg strength was calculated by dynamometer, and muscle endurance was calculated according to the number of push-up sit-ups.In the calculation of body fat percentages, skin fold thicknesses taken from certain areas with the help of skinfold caliper were placed in the related formula and the calculation was performed. The analysis of the data was carried out with the IBM SPSS 21 package program. The normality of the data was tested by looking at the skewness and kurtosis values of the ShapiroWilk test and descriptive statistics were used for the characteristic features of the participants. In order to compare the performances of the Tabata and control groups in the measurements, the T Test was used in the Independent Samples and the T Test was used in the Dependent Samples to compare the performances of each group in both measurements.