Knowledge, attitude, and consumption patterns of trans fats and sugar-sweetened beverages among university students in Punjab, pakistan
Üniversite öğrencilerinin trans yağ ve şekerli içecekler konularındaki bilgi ve tutumları ile tüketim özellikleri, Pencap-Pakistan
  1. Tez No: 746012
  2. Yazar: GULL E RANA KHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP EROL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Trans yağ ve şekerli içecekler, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı, metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar için risk faktörleridir. Pakistan'da bu risk faktörleri konusunda özellikle üniversite öğrencileri arasında yapılmış çalışmalar azdır. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin trans yağ ve şekerli içecekler konularındaki bilgi, tutum ve tüketim özelliklerini tanımlamayı amaçlamıştır. Kesitsel bir anket çalışması olarak tasarlanan çalışmaya Lahor ve Multan şehirlerindeki üniversitelerin öğrencileri dahil edilmiştir. Gerekli etik kurul onayı alınmasını takiben anket soruları bir Google formuna uygulanarak çevrim içi (online) olarak öğrencilere ulaştırılmıştır. Üniversite öğrencileri değişik yollarla anketi cevaplamaya davet edilmişlerdir. Cevaplamaya gönüllü olan ve onam vermiş öğrenci sayısı planlanmış örnek büyüklüğüne ulaşıldığında (n=855) veri toplama aşaması durdurulmuştur. Çalışma toplanan veriler SPSS yazılım programıyla bilgisayara girilmiş ve analiz edilmiştir. İstatistik analizde önemlilik düzeyi p=0.05 esas alınmıştır. Öğrencilerin % 42.5'i trans yağ kavramını duymuş olduklarını bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
Unhealthy diets rich in trans fats (TFAs) and sugar sweetened beverages (SSBs) are risk factors for non-communicable diseases including non-alcoholic fatty liver disease, metabolic syndrome, cardiovascular diseases, type 2 diabetes. In Pakistan, scientific research on trans fats and SSBs is significantly scarcer, particularly among university students, so the aim of this study is to describe the knowledge, attitude and consumption patterns regarding trans fats and sugar sweetened beverages among undergraduate students. The study is an online cross-sectional survey and data were collected from a sample of (n= 855) students studying at different universities in Lahore and Multan, Punjab, Pakistan, using an online Google form. Questionnaire included socio-demographic characteristics, level of knowledge, attitude and consumption patterns of TFAs and SSBs, weight, height and physical activity levels. Descriptive statistics, Chi-square test, Independent Sample T test, and Mann-Whitney U test were used to analyze the data using SPSS, v, 25.