Deep foundations: A survey on methods of construction, methods of calculation and a real-life design calculation
- Tez No: 746049
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED MOHSEN SEYEDI VIAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Al-Kut Şehrindeki Al-Mutanabi Meydanı Üst Geçit Sahasının jeoteknik etütlerini tamamlamak üzere, Tasarım ve Müşavirlik Şirketi için Alsadeem ile ortaklaşa Mühendislik Danışmanlık Bürosu tarafından alt zemin etüdü yapılmıştır. Çalışma Mart 2006'da yürütülmüştür. Zeminleri yapısal ve mekanik davranışlarına göre sınıflandırmak için Al-Mutanabi meydanındaki sondajlardan alınan zemin numuneleri üzerinde laboratuvar zemin testleri yapılmıştır. Ayrıca, standart penetrasyon testi (SPT) ile çeşitli derinliklerde zeminin kıvamı belirlenmiştir. Al-Mutanabi kare üst geçit köprüsü sahası toprağının sınıflandırılmasından, toprağın çoğunlukla yoğun gri ila kahverengi siltli kum tabakasının üzerinde yer alan yumuşak ila orta kırmızımsı-kahverengi siltli kilden oluştuğu ve su tablası ile karşılaşıldığı bulunmuştur. mevcut zemin seviyesinin yaklaşık (1m -2m) altında gözlenmiştir. Uzun süre toprağın izin verilen taşıma kapasitesi, yüzeyin 1-2 metre altına döşenen sürekli, radye ve rijit temelin yaklaşık 60 - 70 kPa olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sub-soil investigation has been carried out by Engineering Consultancy Bureau in cooperative with Alsadeem for design and consultancy Company, to complete the geotechnical investigations of Al-Mutanabi Square Overpass Site at Al-Kut City. The work is conducted during March 2006. Laboratory soil testing was done on soil samples taken from boreholes at Al-Mutanabi square location to classify the soils based on their structural and mechanical behavior. Furthermore, the consistency of the soil was determined at various depths by standard penetration test (SPT). From the classification of Al-Mutanabi square overpass bridge site soil, it was found that the soil is mostly consist of soft to medium reddish-brown silty clay overlying on a layer of dense gray to brown silty sand and the water table was encountered, as observed, about (1m -2m) below the existing ground level. The permissible load-bearing capacity of the soil for an extended, continuous, raft, and rigid foundation which is laid at the depth of 1 to 2 meters below the surface is calculated to be about 60 - 70 kPa.