Computer denial of service attacks classification and prevention system optimization
- Tez No: 746048
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Veri gizliliğine ilişkin endişeler, özellikle mevcut iletişim devrimi ışığında güvenlik önlemlerinin uygulanmasına yol açmıştır. İnternetin gelişmesi ve mobil iletişimin genişlemesinin (kamu ağları) bir sonucu olarak binlerce insan internet üzerinden kişisel ve ticari materyal içeren çok miktarda veri paylaştı. VPN'ler, aralarında dolaşan kanallar (bağlantılar) ile düğümler arasında bir tünel görevi görecek şekilde oluşturuldu. Veri madenciliği ve makine öğrenimindeki gelişmeler, büyük ölçekli ağ güvenliği için güvenilir bir saldırı tahmini paradigmasının oluşturulmasının yolunu açmıştır. Bilgisayar ağı ihlallerini önlemek için araştırmacılar güçlü bir makine öğrenimi algoritması kullandılar. KDD bilgisayar izinsiz giriş veri seti, çeşitli saldırı biçimleriyle teşhis edilmiş çok sayıda bağlantıyı içeren saldırı türünü tahmin etmek için bir model oluşturmak için kullanıldı. Saldırı tahmin doğruluğu açısından, ileri beslemeli sinir ağı modeli, önerilen diğer kümeleme tekniklerini geride bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
Concerns regarding data privacy have led to the implementation of security measures, particularly in light of the current communication revolution. Thousands of people have shared a vast amount of data containing personal and business material via the internet as a result of internet development and mobile communication expansion (public networks). VPNs were created to act as a tunnel between nodes, with channels (connections) travelling between them. Advances in data mining and machine learning have paved the way for the creation of a reliable attack prediction paradigm for large-scale network security. To prevent computer network breaches, researchers used a powerful machine learning algorithm. The KDD computer intrusion dataset was used to construct a model for predicting attack type, which includes a large number of connections that have been diagnosed with various forms of attacks. In terms of attack prediction accuracy, the feed forward neural network model surpasses the other proposed clustering techniques.