Immunbiologie hepatischer natürlicher - killer t- (nkt-) zellen
Hepatik doğal katil t (nkt) hücrelerin immunobiyolojisi
  1. Tez No: 746065
  2. Yazar: GERHARD WINGENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERCY KNOLLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ruprecht-Karls-Universität-Heidelberg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen ve Matematik Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sinüzoidal karaciğer endotel hücreleri (LSEC) normal şartlar altında T hücrelerinin sistemik bağışıklık toleransını indükler. Bununla birlikte, karaciğerde patojenlere ve tümörlere karşı etkili bağışıklık reaksiyonu meydana gelebilir. Muhtemelen, doğal katil T- {NKT-) hücreleri bu tolerans ve bağışıklık düzenlemesine müdahildir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı NKT hücrelerinin karaciğerin mikroortamındaki rolünü anlamaktı. NKT hücreleri ile hafıza hücreleri arasında önemli benzerlikler bulunmuştur. TCR tetiklemesinden sonra aktivasyon kinetiği, CD69 ve IFNy ekspresyonuna göre benzerdi. Ek olarak, aktifleştirilmiş NKT ve T hücreleri karaciğerde birikmiştir ve NKT hücrelerinin döngüsü oldukça dinamik bulunmuştur. Transgenik farelerin Va2 Vb5 T hücre reseptöründen NKT hücreleri RMA-OVA tümör hücrelerine karşı spesifik sitotoksik aktivite göstermiştir. Bu sitotoksisite, Va2 Vb5 TCR tarafından tanınan H-2Kb/SllNFEKL kompleksi için antijene özgüdür ve antijen yüklü singenik dalak hücreleri sadece zayıf bir şekilde öldürüldüğü için büyük ölçüde tümör hücrelerine yöneliktir. NKT hücrelerinin ve LSEC eksprese eden CD1d'nin etkileşimi, her iki hücre tipi üzerinde adezyon (CD54, CD106) ve birlikte uyarılma (CD40, CD154, ICOS-L) moleküllerinin yukarı regülasyonuna yol açtı. Ayrıca, ICOS / ICOS-L etkileşiminin, T hücrelerinin LSEC tarafından tolerans indüksiyonu için gerekli olduğu bulunmuştur. NKT hücrelerinin in vivo olarak ICOS eksprese eden bir kısmı, NKT hücrelerinin LSEC tarafından tolerans indüksiyonuna dahil olduğunu gösterir. Burada rapor edilen tüm veriler, NKT hücrelerinin hem tüm.r gözetimi için karaciğerin immünolojik mikroortamı içinde hem de LSEC tarafından antijene özel tolerans indüksiyonunda rol oynadıklarını
Özet (Çeviri)
Sinusoidal liver endothelial cells (LSEC) induce under normal conditions systemic immune tolerance of T cells. Nonetheless effective immune reaction against pathogens and tumours can occur within the liver. Probably, natural killer T- (NKT-) cells are involved in this regulation of tolerance and immunity. Therefore, the aim of this study was to understand the role of NKT cells in the microenvironment of the liver. Significant similarities between NKT cells and memory cells were found. The kinetic of activation after TCR triggering was comparable, according to expression of CD69 and IFNg. Additionally, activated NKT and T cells accumulated in the liver, and the turnover of NKT cells was found to be highly dynamic. NKT cells from Va2 Vb5 T cell receptor transgenic mice showed specific cytotoxic activity against RMA-OVA tumour cells. This cytotoxicity was antigen specific for the H-2Kb/SIINFEKL complex, recognised by the Va2 Vb5 TCR, and largely specific for the tumour cells, as antigen loaded syngenic spleen cells were only weakly killed. The interaction of NKT cells and CD1d expressing LSEC led to the up-regulation of adhesion (CD54, CD106) and co-stimulatory (CD40, CD154, ICOS-L) molecules on both cell types. Furthermore, it was found, that ICOS/ICOS-L interaction is essential for tolerance induction of T cells by LSEC. As a fraction of the NKT cells expressed ICOS in vivo, this points to an involvement of NKT cells in the tolerance induction by LSEC. Altogether, the here reported data indicate a role for NKT cells within the immunological microenvironment of the liver for tumour surveillance, as well as for antigen specific tolerance induction by LSEC.