Beydağı Tabiat Parkı florası (Malatya)
Flora of Beydağı Nature Park (Malatya)
- Tez No: 746064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Malatya- Beydağı Tabiat Parkı korunan alan ve yakın çevresindeki bitki türlerinin saptanması amaçlanarak bir floristik çalışma gerçekleştirlmiştir. Araştırma alanı kırsal ve kentsel alanı içerisine alan 1041-1281m yükseklik değerlerine sahip olup İran-Turan fitocoğrafik bölgesi içinde Davis'in karaleme yöntemine göre de B7 karesinde yer almaktadır. Çalışmada alanında 2021 Mart-Kasım ayları arasında 15-20 günlük periyotlarla bitkilerin toplanmasıyla sonucunda 508 bitki örneği topanmıştır. Toplanan bitkilerin türlerinin saptanması ve taksonlarının belirlenmesi yapılmıştır. Belirlenen taksonlar hangi fitocoğrafyaya ait olduğu tesbit edilip dağılım oranları hesaplanmıştır. Bu veriler doğrultusunda taksonların tür zenginliği bakımından büyük familyaları belirlenmiştir. Çalışma bulgularında 60 familya, 224 cinse ait, 350 tür, 38 tane endemik tür saptanmıştır. Tür zenginliği bakımından büyük familyaların ilk beşi aşağıdaki gibidir; Asteraceae 32 (%14,28), Brassicaceae 30(%13,39), Lamiaceae 28(%12,5), Fabaceae 25(%11,16), Apiaceae 20(%8,9)'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, a floristic study was carried out with the aim of determining the plant species in the proteced area of Malatya- Beydağı Nature parf and immediate surroundings. The research area has an altitude of 1041-1281 m, which covers the rural and urban areas, and is located in the B7 square according to Davis's drawing method, within the Iran-Turan phytogeographic region. In the study, 508 plant samples were collected as a result of the collection of plant in 15-20 day periods between March-November 2021. At the end of the study, 350 species belonging to 60 families and 224 genera, 38 endemic species were determined. The fisrt five of the families in term of species richness are as follows; Asteraceae 32(14,28%), Brassicaceae 30(13,39%), Lamiaceae 28(15,5%), Fabaceae 25(11,16%), Apiaceae 20 (8,9%)