Tavşanlarda sekotrofun üretimi ve sekotrofun kimyasal kompozisyonu
Production of cecotroph in rabbits and chemical composition of cecotroph
  1. Tez No: 746151
  2. Yazar: YUNUS ARPACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAD SAMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tavşanlarda sekotrof üretimi besinsel açıdan önemli bir yer almaktadır. Sekotrofların kimyasal bileşenleri ve tavşanlar açısından önemine değinilmiştir. Bu çalışmada sağlıklı 8 adet deney grubu ve 1 adet kontrol grubu olmak üzere 9 tavşan değerlendirmeye alınmıştır. Deney grubundaki tavşanlara birer gün ara verilerek elizabet yakalıkları takıldı ve 9 farklı zamanlarda sekotrof dışkıları alındı. Deney ve kontrol grubundaki farklı zamanlarda alınan dışkılar bir örnek oluşturularak analiz edildi. Kontrol grubunda bulunan tavşandan ise sadece sert dışkı alınarak deney gurubundaki sekotrof dışkılarla kıyaslandı. Analizlerde uçucu yağ asitleri ile protein değerlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Secotroph production in rabbits is nutritionally important. The chemical components of cecotrophs and their importance for rabbits are mentioned. In this study, 9 healthy rabbits, 8 in the experimental group and 1 in the control group, were evaluated. The rabbits in the experimental group were given a one-day break, Elizabeth collars were attached, and secotroph feces were taken at 9 different times. Stools taken at different times in the experimental and control groups were analyzed by creating a sample. Only hard feces were taken from the rabbit in the control group and compared with the secotrophic feces in the experimental group. Volatile fatty acids and protein values were analyzed in the analysis.