Türk otomotiv sanayinin gelişimi; Güney Kore ile bir kıyaslama
The development of Turkish automotive industry; A comparison with the South Korean experience
- Tez No: 746152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Otomotiv, bulunduğu ülkede vergi geliri yaratması, ihracatı arttırması ve istihdam sağlaması bakımından katma değeri yüksek bir sanayi dalıdır. Ülkelerde ekonomik büyümenin gerçekleşmesi için göz ardı edilemez bir öneme sahiptir. Ekonomide hem alıcı hem satıcı konumunda olduğundan çeşitli sektörlerle ileri ve geri bağlılık içerir, diğer sektörler üzerinde itici güç oluşturur. Bu çalışmada 1960'lı yıllarda ekonomik göstergeler açısından Türkiye ile denk sayılan ve bugün dünya otomotivinde bir dev hâline gelen Güney Kore ile Türkiye arasında, 1960'lı yıllardan itibaren uygulanan stratejiler, ortaya çıkan gelişmeler ve ekonomik politikalar yönünden kıyaslamalar yapılmıştır. Çalışmanın amacı Güney Kore'nin tecrübesinden yola çıkarak Türkiye için çıkarımlarda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Automotive is an industry branch with high added value in terms of generating tax revenue, increasing exports and providing employment in the country where it is located,it has an undeniable importance for the realization of economic growth in countries. It is both a buyer and a seller in the economy, it includes forward and backward dependence with various sectors and creates a driving force on other sectors. In this study, comparisons were made between Turkiye and South Korea, which was considered to be equivalent to Turkiye in terms of economic indicators in the 1960's and became a giant in the world automotive industry, in terms of the strategies implemented since the 1960's, the emerging developments and economic policies. The aim of the study is to make inferences for Turkiye based on the experience of South Korea.