Novel AI- based face recognition framework using deep neural networks and bounding box annotation
- Tez No: 746188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu yüksek lisans Bu gelişmiş araştırma, görüntü işleme ve derin öğrenme yaklaşımlarını kullanarak yüz tanımlama için çoklu pozlama görüntü işlemeye odaklanır. Bir Derin Sinir Ağı (DNN) kullanan görüntü işleme optimizasyon görevine dayalı bir görüntü derin öğrenme sisteminin oluşturulması, yüz algılama için tüm şekil kenarlarının yumuşatılmasına özel önem verilen sıcak bir konudur. Proje için, DNN tabanlı bir derin öğrenme özel modeli oluşturuldu ve DNN yaklaşımı, değişen derecelerde değişen yarım tür görüntü işleme prosedürleriyle birlikte kullanıldı. Kenarları yüksek doğrulukta ayırt etmek için yüksek kenar kanalının değerlendirilmesi şaka altındaydı. Mevcut konuşmada, önerilen düzleştirme sistemi, bilginin %70'inin hazırlık, %20'sinin test için ve %10'unun onay etkileşimi için kullanıldığı resim işleme ve iyileştirmeyi kullanan akla gelebilecek ön tarama stratejileri dahil olmak üzere kemik kalınlığına dayalıdır. Özel derin öğrenme modeli yapılarının çeşitli derinliklere hitap etmesi amaçlandı. Konsantre aynı şekilde, örneğin düşük hazırlık hızı ve basitliğin olmaması gibi faydalı derin öğrenme güçlüklerinin yanıtlarını toplamda %98.19 hassasiyetle gözlemlemeye çalışır. Görüntüleme ve derin öğrenme ardışık düzenleri, dikkate alınan birden çok araçla MATLAB programlama dili kullanılarak mevcut paralellikten yararlanmak için optimize edilmiştir
Özet (Çeviri)
This master's This advanced research focuses on multi-exposure image processing for face identification using image processing and deep learning approaches. The construction of an image deep learning system based on image processing optimization task utilizing a Deep Neural Network (DNN) is a hot topic, with special attention paid to the smoothening of all the figure edges for face detection. For the project, a DNN-based profound learning custom model was created, and the DNN approach was used with varying degrees of altering half breed image handling procedures. Evaluating for high edge channel to distinguish edges at high exactness has been under banter. In current conversation, the recommended smoothening system is bone thickness based including conceivable prescreening strategies utilizing the picture handling and improvement where 70% of information was utilized for the preparation, 20% for testing and staying 10% for the approval interaction. The custom profound learning model structures were intended to address various profundities. The concentrate likewise endeavors to observe answers for useful profound learning difficulties, for example, low preparation speed and absence of straightforwardness with a precision of 98.19% totally. The imaging and deep learning pipelines are optimized to exploit the available parallelism using the MATLAB programming language with multiple tools under consideration.