An efficient algorithm for energy consumption and load balancing in cloud computing network
- Tez No: 746264
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda, bulut bilişim önemli bir platform ve yeni bir iş modeli olarak ortaya çıkmıştır. birçok kuruluş için. İşlevsellik açısından, bulut arasındaki tek fark bilgi işlem ve ızgara bilişim, bulut bilişimin daha fazla esneklik sunması ve ölçeklenebilirlik. Sonuç olarak, bulutla ilgili en acil soru, bulutun nasıl oluşturulacağıdır. Etkili bir kaynağın kullanımını içeren daha nitelikli bilgi işlem ortamı tahsis yaklaşımı. Bu konu ile ilgili olarak çok sayıda çalışma yapılmıştır. Cloudlet'leri Sanal Makinelere (VM'ler) veya kaynaklara mükemmel bir şekilde atama hedefi olarak kabul edilen Sanal Makine (VM) geçiş yöntemini iyileştirmenin yanı sıra sistem performansını iyileştirmenin ve enerji tüketimini düşürmenin kritik bir parçası olun. Genel bulut kaynakları, sunucu ve ağın uygulanmasından faydalanacaktır. sanallaştırma teknolojilerinin yanı sıra yazılım tanımlı ağların kullanımı ve ağ yükü dengeleme teknikleri, zaman boyunca. Yük dengeleme, aşağıdakileri sağlamanın önemli bir bileşenidir. hizmetlerin adil ve optimal bir şekilde dağıtılmasıdır. Bu özel durumda. bir yaklaşım sanal makineye dayalı bulut bilgi işlem ağlarında sanal makineleri dengeleme Bu çalışmada göç verilmekte ve incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent years, cloud computing has emerged as a key platform and a new business model for many organizations. In terms of functionality, the sole difference between cloud computing and grid computing is that cloud computing offers greater flexibility and scalability. As a result, the most pressing question about the cloud is how to make the cloud computing environment more qualified, which involves the use of an effective resource allocation approach. On this topic, a large number of studies have been carried out with the goal of assigning cloudlets to Virtual Machines (VMs) or resources in an excellent manner as well as improving the Virtual Machine (VM) migration method, which is considered to be a critical part of improving system performance and lowering energy consumption. Overall cloud resources will benefit from the implementation of server and network virtualization technologies, as well as the use of software-defined networks and network load balancing techniques, throughout time. Load balancing is an essential component of ensuring that services are distributed fairly and optimally. In this particular instance. An approach to balancing virtual machines in cloud computing networks that are based on virtual machine migration is given and examined in this paper.