Küçük boyutlu (≤ 7 MM) intrakranial anevrizmaların tedavisinde akım çevirici stent kullanımının güvenilirliğinin ve etkinliğinin araştırılması
Investigation of the safety and efficacy of flov diverters for treating small (≤7) intracranial aneurysms
  1. Tez No: 746265
  2. Yazar: NEVİN ÇİLENGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ORAN, PROF. DR. MUSTAFA PARILDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AMAÇ: İntrakranial anevrizmalar (İA) genel popülasyonda yaklaşık %5 oranında izlenir. Subaraknoid kanama (SAK) gibi yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Kompleks, büyük çaplı, geniş boyunlu, fuziform anevrizmaların tedavisinde akım çevirici stentler yaygın olarak birçok merkezde kullanılmaktadır. Yapılan birçok çalışma; bu tekniğin düşük mortalite ve morbitide, yüksek anevrizma oklüzyon oranlarına sahip olduğunu göstermiştir. Küçük boyutlu (≤7 mm) anevrizmaların tedavisinde ise akım çevirici stentler çok tercih edilmemekte, konvansiyonel endovasküler (koilleme gibi) yöntemler kullanılmaktadır. Literatürde, küçük boyutlu intrakranial anevrizmaların tedavisinde akım çevirici stent kullanımı hakkında az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmanın amacı; küçük boyutlu (≤7 mm) intrakranial anevrizmaların tedavisinde akım çevirici stent kullanımının etkinliğini, işlem sonrası gelişen komplikasyonları ve güvenilirliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Ocak 2011-Şubat 2019 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, herhangi bir nedenle kranial görüntüleme yapılan, İA saptanan ve akım çevirici stent ile tedavi edilen hastalar arşivimizden retrospektif taranmıştır. İA boyutu ≤7 mm olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Multiple anevrizması olup en az biri >7 mm ise veya anevrizma boyutu ≤7 mm olsa bile anevrizmaya bağlı SAK gelişmişse çalışmaya dahil edilmemiştir. BULGULAR: 176 hasta retrospektif olarak taranmış ve çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 49,8 ±10,7 yıldır. Hastaların %77,3' ü kadın, %22,7'si erkekti. %30,7 hastada hipertansiyon, %14,2 hastada diyabetes mellitus, %9,7 hastada hiperkolestrolemi eşlik ediyordu. %30,7 hasta sigara kullanıcısıydı. Çalışmaya dahil edilen 54 hastada multiple anevrizma, 122 hastada tek anevrizma mevcuttur. 176 hastada 256 anevrizma izlendi. Anevrizmaların tümü sakküler anevrizmadır. %98 anevrizma anterior sirkülasyon, %2 anevrizma posterior sirkülasyondan kaynaklanıyordu. 244 (%95,3) anevrizmada eldeki son takip görüntülemesinde total oklüzyon izlendi. Takipte 1 hastada (%0,6) geçici iskemik atak izlendi. 1 hastada (%0,6) işlemden 2 hafta sonra akut hemiparezi gelişmiş; acil olarak alınan hastada stent oklüyonu izlemiş olup mekanik trombektomi sonrası IV sekelsiz iyileşmiştir. Geçici nörolojik komplikasyon oranı %1,2' dir. Toplamda hiçbir hastada kalıcı morbidite veya mortalite izlenmemiştir. SONUÇ: Bu çalışmada, küçük anevrizmaların akım çevirici stent ile tedavisi, düşük komplikasyon oranları ve yüksek anevrizma oklüzyon oranları ile ilişkili bulunmuştur. Bu bulgular küçük anevrizmalarda akım çevrici stent kullanımının güvenli, etkili ve diğer konvansiyonel yöntemlere alternatif bir tedavi şekli olacağını düşündürmektedir. ANAHTAR KELİMELER: İntrakranial Anevrizma (İA); Akım Çevirici Stent; Dijital Subtraksiyon Anjiografi (DSA).
Özet (Çeviri)
OBJECT: Intracranial aneurysms (IAs) have a prevalence of almost 5% in the general population. A devastating result may be subarachnoid haemorrhage. Flow diverters are routinely used at several centres for treatment of a wide population of IAs. Little is known about the use of flow diverters in IAs. The purpose of this study was to assess the safety and efficacy of flow diverters in treating small IAs (≤ 7 mm). MATERIALS AND METHODS: This is a retrospective study of a single-centre experience with use of flow diverters to treat small intracranial aneurysms. The patients who treated with flow diverters at our institution between January 2011 and February 2019 were screened. Patients with intracranial aneurysm size ≤7 mm were included in the study. Patients with multiple aneurysms, at least one aneurysm greater than 7mm, did not participate in the study group. Aneurysms causing subarachnoid haemorrhage were not included in the study. RESULT: A total of 176 patients with aneurysm size 7 mm or less were retrospectively screened (77,3% female, 22,7% male, mean age 49,8±10,7 years). Smoking, hypertension, diabetes mellitus, hypercholesterolemia were reported in 30,7%, 30,7%, 14,2% and 9,7% of patients, respectively. All of the aneurysms included in the study were saccular. There were multiple aneurysms in 54 patients and single aneurysm in 122 patients. A total of 256 aneurysms were detected in 176 patients. 98% of the aneurysms were caused by anterior circulation and 2% by posterior circulation. Total occlusion was observed in 244 (95,3%) aneurysms in radiological follow-up. In the follow-up, 1 patient (0,6%) had transient ischemic morbidity. Stent occlusion developed in 1 patient (0,6%) 2 weeks after the procedure and healed without sequelae after mechanical thrombectomy. In total, no mortality or permanent morbidity was detected in any patient. CONCLUSION: In this study, the treatment of small aneurysms of ≤7 mm size with flow diverters was found to be associated with low complication and high occlusion rates. These findings suggest that the use of flow diverters in small aneurysms is a safe, effective and alternative treatment to other conventional methods. KEYWORDS: Intracranial Aneurysm (IA); Flow Diversion; Dijital Subtraksiyon Anjiografi (DSA)