Skolyozlu bireylerde skolyoza ek omurgadaki farklı anomalilerin değerlendirilmesi
Evaluation of different anomalies in the spine in addition to scoliosis in patients with scoliosis
- Tez No: 746294
- Danışmanlar: PROF. DR. RABET GÖZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda 203 skolyozlu birey röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Skolyozlu bireylerin hepsinin direkt radyografi görüntüleri üzerinde Cobb açısı ölçülerek skolyozun şiddetinin seviyesi belirlenmiştir. Skolyoz eğrisinin apeksinin bulunduğu bölgeye göre skolyoz bölgesi bulunmuştur. Araştırmamızda, skolyozlu olguların %19,28'inde konjenital anomali saptanmıştır. Konjenital anomali en sık 0-17 yaş grubunda gözlenmiştir (p0.05). Ancak kadınlarda erkeklere oranla skolyozlu olgu ve eşlik eden konjenital anomali sayısının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Konjenital anomalisi bulunan skolyozlu olgular, cinsiyetlerine göre gruplara ayrılarak Cobb açısına göre şiddet seviyesi açısından istatistiksel olarak değerlendirildiğinde her iki grupta da anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). Skolyozlu olgularda, en sık görülen konjenital anomali türünün hemivertebra olduğu gözlenmiştir (%26,5). Farklı cinsiyetlerde konjenital anomali türlerinin dağılımı değerlendirildiğinde; erkek skolyozlu olgularda en çok hemivertebra ve blok vertebra (%25) görülmüştür. Kadın skolyozlu olgularda ise hemivertebra (%25) en çok görülen konjenital anomali türü olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, 203 individuals with scoliosis were evaluated by using x-ray, computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI) . The level of severity of scoliosis was determined by measuring the Cobb angle on the direct radiography images of all individuals. The scoliosis area was found according to the region where the apex of the scoliosis curve is located. In our study, congenital anomalies were found in 19.28% of the cases. Congenital anomaly was observed most frequently in the 0-17 age group (p0.05). However, it has been found that the number of accompanying congenital anomalies is higher in women than in men. When cases with congenital anomalies were divided into groups according to gender and evaluated statistically in terms of severity according to Cobb angle, a significant difference was found in both groups (p0.05). In cases with scoliosis, the most common congenital anomaly type was hemivertebra (26.5%). When the distribution of congenital anomaly types in different genders is evaluated; hemivertebra and block vertebra (25%) were most common in male cases. In female cases, hemivertebra (25%) was found to be the most common congenital anomaly type.