COVID-19 nedeniyle hastanemiz kliniklerinde yatmış hastaların tanıdan bir yıl sonra COVID-19'un uzun dönem etkileri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of patients hospitalized in our hospital's clinics due to COVİD-19 in terms of long-term effects of COVID-19 one year after diagnosis
  1. Tez No: 746297
  2. Yazar: ERSOY ALTUNOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HANTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 hastalığı mortalitenin yanında bir çok morbiditeye de neden olmaktadır. COVID-19 hastalığından iyileşen hastaların kısa dönemde çok büyük bir kısmında solunumsal semptomlar devam ettiği (fizyolojik etkilenmeler), radyolojik yönden ise sekel lezyonların varlığı görülmektedir. Bununla birlikte uzun dönem etkilenimleri iyi bilinmemektedir. Bu çalışma ile amacımız servislerimizde yatmış COVID-19 olgularımızı bir yıl sonra klinik, fizyolojik ve radyolojik yönden değerlendirmektir. Yöntem: COVID-19 hastalığı nedeniyle servisimizde yatan hastalar bir yıl sonra telefonla aranarak kontrole çağrıldılar. COVID-19 öncesinde bilinen akciğer hastalığı olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Yazılı onamı alınan 82 olgu çalışmaya alındı. Hastaların semptomları, fizik muayene bulguları kaydedildi. Radyolojik, laboratuvar, solunum fonksiyon testleri ve ekokardiyografi ile kontrolleri yapıldı. Tomografi görüntülerinde en az %10 ve üzerinde etkilenim olan olgular; organize pnömoni paterni baskın grup, fibrozis benzeri değişiklik olanlar, parankimal bant baskın grup olarak gruplandırıldı. Bulgular: 82 olgunun yaş ortalaması 54.3±12.15 (28-86)'dur. Hastaların 43(%52.4)'ü erkek, 39 (%47.6)'u kadındı. Olguların 7 (%8.5)'si sigara içicisi, 17(%20.7)'si bırakmış; 58(%70.7)'i hiç sigara kullanmamıştı. Olguların 69 (%84.15)'unda nefes darlığı, öksürük, halsizlik, unutkanlık gibi en az bir semptom mevcuttu. 13 (%15.85)'ünde semptom yoktu. Hastaların 38 (%46.34)'inde nefes darlığı; 33 (%40.24)'ünde unutkanlık semptomu mevcuttu. Olguların mMRC skoru ortalama 1.5±1.06 idi. Olguların bir yıl sonra Toraks bilgisayarlı tomografi bulguları incelendiğinde; %29.3(24)'ünde hala radyolojik etkilenim olduğu görüldü. %70.7(58)'sinin toraks tomografisi normal olarak izlendi. Toraks BT'de: 1 olguda (%1.2) organize pnömoni paterni; 9 (%11) olguda fibrozis benzeri değişiklikler izlendi; 14(%17.1) olguda parankimal bantlar izlendi. Toraks BT'de etkilenimi olan olguların yaş ortalaması; etkilenmesi olmayanların yaş ortalamasından ve sPAB ortalamasından daha fazla; 6 dakika yürüme mesafesi ise daha azdı. 9 olguda sPAB 30 mmHG ve üzerinde ve 6'sının TLCO ≤%60 saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In addition to mortality, COVID-19 disease causes many post-COVID morbidities. Respiratory symptoms (physiological effects) and radiological sequelae lesions are observed in the vast majority of patients recovering from COVID-19 disease in the short term. However, the long-term effects are still unknown. Our aim with this study is to evaluate hospitalized COVID-19 cases clinically, physiologically and radiologically one year after discharge. Method: Patients hospitalized in our clinics due to COVID-19 disease were called for control one year later by phone. Patients with known lung disease prior to COVID-19 were excluded from the study. 82 patients with written consent were included in the study. The symptoms and physical examination findings of the patients were recorded. Radiological, laboratory, echocardiographic and spirometry tests were performed. Cases with at least 10% or more exposure on tomography images, we classified it into three group; organized pneumonia pattern dominant group, fibrosis-like changes were grouped as parenchymal band dominant group. Results: The mean age of 82 cases was 54.3±12.15 (28-86). 43 (52.4%) were male and 39 (47.6%) were female. your cases. 7 (8.5%) were smokers, 17 (20.7%) of them were ex-smoker; 58 (70.7%) of them had never used cigarette. 69(%84.15) patients had at least one symptom such as shortness of breath, cough, weakness, and forgetfulness after one year. 13 (15.85%) had no symptoms. Most common symptoms were; dyspnea(%46.34) and forgetfulness(%40.24). The mean mMRC score of the cases was 1.5±1.06. When the thorax computed tomography findings of the cases were examined one year later; It was observed that 29.3%(24) of them still had radiological involvement. Thoracic tomography of 58 patients(%70.7) was observed as normal. On thorax CT: organized pneumonia pattern in 1 (1.2%) case; Fibrosis-like changes were observed in 9 cases (11%); Parenchymal bands were observed in 14 (17.1%) cases. The mean age of the cases affected on thorax CT; higher than the mean age of the normal patients. 6 minutes walking test distance was higher on unaffected radiological group. sPAP was 30 mmHg and above in 9 cases and TLCO was ≤60% in 6 cases.