Acoustic evaluation of the surp yerrortutyun church and acoustical proposals for its multi-functional use
Surp yerrortyun kilisesinin akustik değerlendirmesi ve çok işlevli kullanımına yönelik akustik öneriler
- Tez No: 746312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU, PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın temel hedefleri, (i) tarihi Surp Yerrortutyun Kilisesi nin akustik özelliklerini ve mevcut akustik problemlerini saha ölçümleri ve akustik benzetim analizleri ile tanımlanması; ve (ii) yerel yönetimin talepleri doğrultusunda kilisenin müzik ve konuşma etkinlikleri için senaryo-bazlı geliştirilmiş olan akustik iyileştirme önerilerinin akustik performanslarının değerlendirilmesidir. Araştırma, tarihi kilisede yapılan akustik saha ölçümleri ve bu ölçümlerinden elde edilen verilere göre kalibre edilmiş bilgisayar modelinin akustik simülasyon analizlerinden oluşmaktadır. Analizler için Çınlama Süresi (T20, s), Erken Sönümleme Süresi (EDT, s), Netlik (C80, dB) ve Konuşma İletim İndeksi (STI, birimsiz) akustik parametreleri kullanılmıştır. Saha ölçümleri, birçok onarım geçiren kilisesinin mevcut akustik ortamını tanımlamıştır. Akustik iyileştirme amaçlı yapılan öneriler, sökülüp takılabilir (geçici) çevreleme sistemleri ile tutturulmuş veya serbest halde asılmış yarı saydam ses yutucu kumaşları (perdeleri) kilise hacmiyle bütünleştirmektedir. Elde edilen veriler, kilisesinin, mevcut koşullarda aşırı uzun çınlama sürelerine ve düşük netlik düzeyine sahip olduğunu göstermektedir. Kilisedeki bulanık ses ortamı ve zayıf konuşma anlaşılırlığı, akustik iyileştirmenin gerekliliğine işaret etmektedir. Literatürde önerilen değerlerle karşılaştırıldığında, tüm akustik iyileştirme önerilerinin, özellikle de müzikle ilgili faaliyetler için, kilisenin orta ve yüksek frekanslardaki akustik ortamını iyileştirdiği görülmüştür. Surp Yerrortutyun Kilise Müzesinde yürütülen araştırma sonuçlarının, benzer anıtların akustik sorunlarının tespiti ve rehabilitasyonu bakımından ve yenilikçi ve taşınabilir akustik kontrol düzeneklerinin geliştirilmesinde yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main focuses of the study are (i) to define the as-is acoustical features of the Surp Yerrortutyun Church and its current acoustical problems by means of field measurements and acoustical simulation analyses, and (ii) to assess acoustic performances of some scenario-based proposals for the specific musical- and speech-related activities which are the real demands of local authorities. The investigation is composed of acoustic field measurements held in the monument and acoustic simulation analyses, which is calibrated according to the real data. The acoustic parameters of Reverberation Time (T20, s), Early Decay Time (EDT, s), Clarity (C80, dB), and Speech Transmission Index (STI, unitless) were used for the evaluations. The field measurements exhibit the existing acoustic environment of the Church, which underwent many repairs. All proposals integrate sound absorptive surfaces, made of transparent fabrics (curtains), into the Church space, attached or hung free by mountable-demountable (temporary) encircling systems. The results show that the Church in existing conditions suffer from excessive longer reverberation times and low clarity levels. The blurred sound environment and poor speech intelligibility in the Church point out the need for acoustic improvement. When compared to the recommended values in the literature, all acoustical rehabilitation proposals enhance the Church s acoustic environment at medium and high frequencies, specifically for music-related activities. The outcomes of the research conducted on this church museum are expected to be guiding for the identification and rehabilitation of acoustic problems of similar monuments as well as for the development of innovative and portable acoustic control assemblies.