Computer network trafic classification based ai techniques
- Tez No: 746334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ağ trafiğini belirlemek ve sınıflandırmak, ağ üzerinden ne tür uygulamaların seyahat ettiğini belirlemenin ilk adımıdır. Bir internet servis sağlayıcısı veya ağ operatörü, bu yöntemi kullanarak bir ağın genel performansını daha iyi kontrol edebilir. Bu tezde ağ trafiği verilerinin sınıflandırılması için yöntemlere dayalı yeni yapay zeka yöntemleri sunulmaktadır. Kaggle'dan elde edilen veriler, veri setini normal ve anormal olarak sınıflandırmak için KNN'yi eğitmek için kullanıldı. KNN'nin amacı, trafikteki normal ve anormal durumların özelliklerini öğrenmek ve sınıflandırmaya çalışmaktır. Daha sonra KNN için en iyi parametreleri elde etmek için bir arama algoritması uygulanır. KNN'nin performansını optimize etmek için grid arama algoritması uygulandı ve önceki araştırmalarla karşılaştırıldığında dikkat çekici sonuçlar verdi.
Özet (Çeviri)
Identifying and categorizing network traffic is the initial step in determining what sorts of applications are traveling via the network. An internet service provider or network operator may better control a network's overall performance by using this method. For the classification of network traffic data, new AI methods based on methods are provided in this thesis. The data obtained from Kaggle was used to train the KNN to classify the dataset into normal and abnormal. The aim of KNN is to learn the features of the normal and abnormal cases of traffic and try to classify them. Then a search algorithm is applied to obtain the best parameters for the KNN. The grid search algorithm was applied to optimize the performance of the KNN and presented remarkable results when compared with previous research.