Ürtikerli hastalarda dientamoeba fragilis varlığının direkt mikroskopi ve moleküler yöntemler kullanılarak araştırılması
Investigation of the presence of dientamoeba fragilis in patients with urticaria using direct microscopy and molecular methods
- Tez No: 746392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH MAÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Ürtiker; kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Akut ve Kronik olarak ikiye ayrılır. Kronik Ürtiker (CU); uyaranlı ve uyaransız gelişenler olarak iki bölümde incelenir. Uyaransız gelişenlere; Kronik Spontan Ürtiker (CSU) denir. Otoimmünite, Gıda İntoleransı ve İntestinal Parazitler; CSU'nun bazı nedenleridir. Bağırsaklarda olan, Dientamoeba fragilis adlı kamçılı bir protozoa organizmanın da, CSU'ya neden olan parazitlerden biri olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, ürtiker hastalığı ile D. fragilis varlığı arasındaki olası ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ürtiker tanısı almış olan bireylerden ve sağlıklı gönüllülerden alınmış olan dışkı örneklerinden hazırlanan yayma preparatları direkt mikroskobik yöntemle incelenmiş ve dışkıda D. fragilis varlığı aranmıştır. DNA izolasyonu işlemi yapıldıktan sonra Real – Time PCR yöntemi uygulanmıştır. Bulgular: Direkt mikroskobik incelemede, ürtiker hastalarının dışkı örneklerinin (n:90) 3'ünde D. fragilis saptanmıştır. PCR ile incelemede; 17 örnekte D. fragilis varlığı saptanmıştır. Sağlıklı gönüllülerden alınan dışkı örneklerinden hazırlanan 40 preparatta ise; direkt mikroskopiyle, hiç D. fragilis paraziti bulunamamıştır. PCR ile incelemesinde ise, yalnızca 1 örnekte D. fragilis saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda; ürtiker hastalığı ile D. fragilis paraziti arasında, anlamlı bir ilişkinin olabileceği görülmüştür. Direkt mikroskopi yönteminin yanısıra, moleküler yöntemlerin de kullanılması D. fragilis tanısında yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Urticaria; It is an itchy skin disease. It is divided into acute and chronic. Chronic Urticaria (CU) is examined in two parts as those that develop with and without stimuli. Those that develop without stimulus are called Chronic Spontaneous Urticaria (CSU). Autoimmunity, food intolerance and Intestinal Parasites are some causes of CSU. A flagellated protozoan organism called Dientamoeba fragilis that lives in the intestines is also thought to be one of the parasites that causes CSU. The aim of the study is to investigate the possible relationship between urticaria and the presence of D. fragilis. Materials and Methods: Smear preparations prepared from stool samples taken from individuals diagnosed with urticaria and healthy volunteers were examined by direct microscopic method and the presence of D. fragilis in the stool was searched. After DNA isolation process, Real-Time PCR method was applied. Findings: In 90 examination preparations prepared from stool samples of patients with CSU, D. fragilis could be found in 3 of them by direct microscopy, and it was not found in 87 of them. In the PCR examination of isolates obtained from stool samples of patients with the same CSU; D. fragilis DNA was found in 17 of them, but not in 73 of them. In 40 examination preparations prepared from stool samples of healthy volunteers; No D. fragilis parasites were found by direct microscopy. In the PCR analysis of isolates obtained from stool samples of healthy volunteers without this CSU disease, D. fragilis DNA could be found in only 1 of them, and it could not be found in 39 of them. Conclusion: As a result of our study, it was seen that there may be a significant relationship between urticaria and D. fragilis. The use of molecular methods as well as direct microscopy will be useful in the diagnosis of D. fragilis.