Investigating the impact of nutrition education given to adolescents exercise regularly between the ages of 10-16 athletes' nutrition knowledge
Özel bir spor kulübünde düzenli spor yapan adölesan sporculara verilen beslenme eğitiminin beslenme bilgi düzeylerine olan etkisinin incelenmesi
- Tez No: 746391
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma sağlıklı beslenme eğitiminin sporcu adölesanların beslenme bilgi düzeyine ve besin tüketim alışkanlığına olan etkisini incelemek amacıyla Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi Spor Kulübü'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 161 sporcu adölesan (ortalama yaş 13.91±1.8; Kız:80, Erkek:81) gönüllü olarak katılmıştır. Demografik Bilgi Formu, Adölesanlarda Beslenme Bilgisi Saptama Ölçeği ve Besin Tüketim Sıklığı Formu katılımcılar tarafından doldurulmuştur. T.C. Sağlık Bakanlığının hazırladığı Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER-15) ve Eğitimciler için Beslenme Eğitimi Rehberi esas alınarak hazırlanan beslenme eğitimleri sporculara yüz yüze toplantılarla verilmiştir. Katılımcılara aynı formlar ve ölçekler eğitimden 2 ay sonra tekrar uygulanmıştır. İstatiksel analizler SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Katılımcıların yaşları, BKI değerleri ve ebeveynlerinin eğitim seviyeleri ile beslenme bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate impact of healthy nutrition education on adolescent athlete's the nutritional knowledge level and food consumption habits in Rotary 100. Year Anatolian High Schools Sports Club. 161 adolescent athletes (mean age 13.91±1.8; Women:80, Men:81) voluntarily participated in the study. Demographic Information Form, Adolescent Nutrition Knowledge Questionnaire and Food Consumption Frequency Form were filled by the participants. The nutrition education was prepared on the basis of the Turkish Nutrition Guide (TÜBER-15) and the Nutrition Education Guide for Educators prepared by T.C. Ministry of Health was given to the athletes with face to face meeting. The same forms and questionnaire were applied to the participants again 2 months after the education. Statistical analyzes were made with the SPSS 22 program. No significant results were obtained between the participants age, BMI value and education level of the parents with nutritional knowledge level (p>0.05).