Plazma yöntemi ile bor karbür(B4C) takviye edilen 1e 1076b çeliğinin yüzey modifikasyonu sonrası aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of wear behaviors after surface modification of 1e 1076b steel reinforced with boron carbide (B4C) by plasma method
  1. Tez No: 746457
  2. Yazar: HÜSNÜ MÜBAREK ELKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, K-14 kırıcı çekiç olarak bilinen manganlı çeliğin aşınma dayanımını artırmak amacı ile yüzey modifikasyonu yapılmıştır. PTA (Plazma transfer ark) yöntemi ile yüzey alaşımlandırması yapılarak bu malzemelerin çalışma ömürlerinin artırılması hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışmada 100 x 20 x 20 mm ölçülerinde kesilen numunelerin yüzeyleri farklı oranlarda Ni-W ve B4C-TiC-SiC tozları ile karıştırılarak PTA yöntemi ile yüzey difüzyonu gerçekleştirilmiştir. Kaplama sonrasında kaplama tabakası ve ana malzemenin mekanik ve metalürjik özellikleri incelenmiştir. İşlem sonrasında ball-on-disk yöntemi ile lineer şekilde abrazif aşınma testleri yapılmıştır. Kaplama tabakasının metalografik incelemeleri; OM (Optik mikroskop), SEM (Taramalı elektron mikroskobu) ve XRD (X-ışını difraksiyonu) yapılmıştır. Numunelerde sertlik değerinin arttığı ve kaplama bölgesinde aşınma ömrünün arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, surface modification was made in order to increase the wear resistance of manganese steel known as K14 crusher hammer. It is aimed to increase the working life of these materials by surface alloying with the plasma transferred arc (PTA) method. In this study, the surfaces of the samples cut in the dimensions of 100x20x20 mm were mixed with Ni-W - B4C-TiC-SiC powders in different ratios and surface diffusion was carried out by PTA method. After coating, the mechanical and metallurgical properties of the coating layer and the base material were investigated. After the process, linear abrasive wear tests were performed with the ball-on-disk method. Metallographic investigations of the coating layer; OM (Optical microscope), SEM (Scanning electron microscope) and XRD (X-ray diffraction) were performed. It was determined that the hardness value of the samples increased and the wear life increased in the coating region.