İzmit Körfezi'nde çok-ortamlı polisiklik aromatik hidrokarbon kirliliğinin gözlem ve modelleme çalışmaları ile incelenmesi
Investigation of multimedia polycyclic aromatic hydrocarbon pollution in İzmit Bay by observation and modeling studies
  1. Tez No: 746456
  2. Yazar: SÜHEYL ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAYA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, İzmit Körfezi'nde çok ortamlı polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) kirliliğinin, gözlem ve modelleme çalışmaları ile incelenmesidir. Bu tez çalışması, TÜBİTAK destekli, 118Y155 numaralı ve“İzmit Körfezi İçin Çok-Ortamlı Polisiklik Aromatik Hidrokarbon Akıbeti Modeli Geliştirilmesi”başlıklı projenin bir parçası olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, PAHların fiziksel-kimyasal özellikleri ve İzmit Körfezi'nin çevresel özellikleri (oşinografik, meteorolojik, fiziksel vb.) literatür taramaları ile belirlenmiştir. İzmit Körfezi'ndeki polisiklik aromatik hidrokarbon kirliliğinin bütüncül analizi için, İzmit Körfezi'ne ait farklı çevresel ortamlarda saha çalışmaları gerçekleştirilmiş ve örneklemeler yapılmıştır. Toplanan örnekler, fiziksel ve kimyasal analizlere tabi tutularak örnekleme yapılan ortamlardaki PAH konsantrasyonları belirlenmiştir. Elde edilen bu veriler ile PAH sınıfı kirleticilerin, İzmit Körfezi'ne ait çevresel ortamlardaki miktar ve konsantrasyonları ile ortamlar arası taşınım ve akıbet süreçleri,“İzmit Körfezi İçin Çok-Ortamlı Polisiklik Aromatik Hidrokarbon Akıbeti Modeli Geliştirilmesi”başlıklı proje kapsamında geliştirilen çok-ortamlı akıbet modeli ile açıklanmıştır. Laboratuvar analizleri sonucunda belirlenen PAH konsantrasyonları, modelde girdi ve doğrulama verisi olarak kullanılmıştır. Son olarak, geliştirilen model ve elde edilen veriler kullanılarak, İzmit Körfezi için farklı kirlilik simülasyonları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate the multi-media polycyclic aromatic hydrocarbon (PAH) pollution in Izmit Bay by observation and modeling studies. This thesis was carried out as a part of the TUBITAK-supported project numbered 118Y155 and titled“Development of a Multi-Media Polycyclic Aromatic Hydrocarbon Fate Model for Izmit Bay”. Within the scope of the study, the physical-chemical properties of PAHs and the environmental characteristics of the Izmit Bay (oceanographic, meteorological, physical, etc.) were determined by literature reviews. For a comprehensive analysis of the polycyclic aromatic hydrocarbon pollution in Izmit Bay, field studies and sampling were carried out in different environmental media of Izmit Bay. The collected samples were subjected to physical, and chemical analysis in order to determine the PAH concentrations in the sampled media. With these data, inter-media transport and fate processes of PAH class of pollutants in the Izmit Bay environmental were explained with the multi-media fate model developed within the scope of the project titled“Development of a Multi-Media Polycyclic Aromatic Hydrocarbon Fate Model for İzmit Bay”. PAH concentrations determined as a result of laboratory analysis were used as input and validation data in the model. Finally, using the developed model and the data obtained, different pollution simulations were conducted for Izmit Bay.