Ergenlerin çocukluk çağı ruhsal travmaları ve algıladıkları anne ve baba tutumları ile benlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the effects of childhood spiritual trauma of adolescents of high school students extended to crime and the attitude of the parents and parents that they perceived on the perception of self
- Tez No: 746488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ergen ve çocuk kavramı, hayatımızın her anında karşılaştığımız iki kavramdır. Çocukluk, temel gereksinimlerinin yanı sıra sevgi ve saygıya ihtiyacı olan varlıklardır. Her toplum için“çocuk”kavramı farklı şekillerde tanımlanmakta ve yorumlanmaktadır. Orta çağ dönemlerinde Batı ülkelerinde hâkim olan fikirler doğrultusunda çocuklar günahkâr olarak kabul edilirken ülkemizde ve Doğu ülkelerinde İslamiyet'in de etkisi ile çocuklar masum olarak kabul edilmektedir. Çocukların, erken çocukluk dönemlerinde yaşadıkları olumsuz ve travmatik olaylar, onların ilerleyen yaşlarında çeşitli problemler yaşamlarına neden olmaktadır. Özellikle ihmal ve istismar edilen çocuklarda, yaşanılan travmanın etkisi uzun vadede sürmektedir. Bu şekilde bir deneyim yaşayan çocuklarda intihar eğilimi, depresyon gibi ruhsal durumların yanı sıra suça eğilim göstermeleri de sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Bu nedenle bu tez çalışması kapsamında ergenlerin çocukluk çağı ruhsal travmaları ve algıladıkları anne ve baba tutumları ile benlik algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmı çocukluk ve çocukluk çağı travmalarını ele almaktadır. Ardından ergenlik kavramı ve ergenlik dönemine ilişkin bilgiler verilmektedir. Bu bölüm içerisinde ergenliğin evreleri, ergenlik döneminde yaşanan değişimler ve akran zorbalığı ele alınarak benlik algısı kavramı incelenmiştir. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya 202 kadın 224 erkek olmak üzere toplam 426 katılımcı katılmıştır. Araştırmanın sonucunda Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of adolescent and child are two concepts that we encounter in every moment of our lives. Children are beings who need love and respect as well as their basic needs. The concept of“child”is defined and interpreted in different ways for each society. While children were accepted as sinful in line with the ideas prevailing in Western countries during the Middle Ages, children are considered innocent in our country and in Eastern countries due to the influence of Islam. Negative and traumatic events experienced by children in their early childhood cause various problems in their later years. Especially in neglected and abused children, the effect of the trauma continues in the long term. In addition to mental conditions such as suicidal tendency and depression, it is common for children who experience such an experience to have a tendency to crime. For this reason, within the scope of this thesis study, the relationship between adolescents' childhood psychological traumas and their perceived mother and father attitudes and self-perceptions was examined. The first part of the study deals with childhood and childhood traumas. Then, the concept of adolescence and information about the adolescence period are given. In this section, the stages of adolescence, the changes experienced during adolescence and peer bullying are discussed and the concept of self-perception is examined. Scanning model was used in this study. For the purpose of the research, Childhood Traumas Scale (CTS), Parent Attitude Scale (APTS), and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSS) were used. A total of 426 participants, 202 women and 224 men, participated in the research. As a result of the research, a significant relationship was found between Childhood Trauma Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale.