Pseudoeksfoliasyon sendromunda herpes simpleks virus varlığının araştırılması
Investigation for the presence of herpes simplex virus in pseudoexfoliation syndrome
  1. Tez No: 746487
  2. Yazar: MUSTAFA SUMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAMİ SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Psödoeksfoliasyon sendromunun (PEX) patogenezi bilinmemektedir. Muhtemel viral bir enfeksiyon önerilen patojenik mekanizmalardan biridir. Psödoeksfoliasyon sendromu (PEX) lizil .oksidaz benzeri 1 gende (LOXL1) varyantların sebep olduğu glokom ile birliktelik gösterebi len .sistemik bir hastalıktır. Eksfoliasyon materyali ön segmentteki lens kapsül epiteli, iris epiteli, vasküler endotel, kornea endoteli ve .Schlemm kanal endoteli tarafından üretilir. PES gözde glokom (açık ve kapalı açılı), katarakt, endotelde kompanzasyonu, kuru göz, zonüler zayıflık, zayıf .pupilla dilatasyonu gibi birçok komplikasyona sebep .olabilir. Bu çalışmada PEX ve non-PEX hastaların konjunktiva sürüntüsü ve tam kan örneklerinde Herpes simplex virus (HSV) genel, herpes simplex virus tip 1 and tip 2 varlığı araştırılmıştır. Bu çalışmada PEX'in etiyolojisinde Herpes virus'un olası rolu çalışıldı. Çalışmada hasta grubu olarak 48 PEX ve kontrol grubu olarak 44 katarakt hastasının konjunktiva sürüntüsü ve tam kan örneklerinde HSV genel, HSV-1 ve HSV-2 ELISA (IgG, IgM), IL-6, IL-20 ve PZR çalışıldı. 48 hasta ve 44 kontrol grubunun tamamında HSV-1 IgG pozitifti (P>0.9999). 48 hasta grubunda 8 ve 44 kontrol grubunda 1 kişide HSV-1 IgM pozitifti (p=0.0317). 48 hasta grubunda 10 ve 44 kontrol grubunda 6 kişide HSV-2 IgG (p=0.4185) pozitifti. 48 hasta grubunda 9 ve 44 kontrol grubunda 4 kişide HSV-2 IgM (p =0.2339) pozitifti. IL-20 serum düzeyleri hasta grubunda .363.2 ± .74.82 pg/ml, kontrol grubunda ise 225.9 ± 44.29pg/ml olarak belirlendi. Her 2 .grup arasında istatistiksel bir fark bulunamadı. (p=.0.1286). IL-6 serum düzeyleri hasta grubunda 14.62±1.979 pg/ml, kontrol grubunda ise 11.53±2.063 pg/ml olarak belirlendi. Her 2 .grup arasında istatistiksel bir fark bulunamadı .(p=0.1286). Hasta grubundaki 48 kişiden 4 ünde HSV genel DNA PZR pozitif bulunurken, kontrol grubunda HSV genel pozitif DNA PZR tespit edilmedi (p=0.1182). Bu çalışmanın sonuçları HSV'nin PEX ile birlikteğini ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
The pathogenesis of pseudoexfoliation syndrome (PEX) remains unknown. An infection, possibly viral, is one of the proposed pathogenetic mechanisms. PEX is a systemic disorder that can be seen with glaucoma which is caused by variants in the lysyl oxidase-like 1 (LOXL 1) gene. Pseudoexfoliation material (PEM) material is produced by anterior segment structures as lens epithelial, iris pithelial, vascular endothelial, corneal endothelial and Schlemm's canal endothelial cells. Ocular complications of PEX are glaucoma (open angle, angle-closure), cataract, corneal endothelial decom, pensation, dry eye, zonularde hiscence, poor pupillary dilatation. This study examines the presence of herpes simplex virus (HSV) general, herpes simplex virus type 1 and type 2, in conjunctival swab and whole blood sample specimens of PEX and non-PEX patients. Possible role of Herpes virus in the etiology of PEX has been studied in this study. Whole blood sample and conjuctival swap samples of 48 PEX as patient group and 44 cataract patients as control group were examined by HSV general, HSV-1 and HSV-2 ELISA (IgG, IgM), IL-6, IL-20 and PCR. 48 of 48 patients and 44 of 44 controls were positive for HSV-1 IgG (P>0.9999). 8 of 48 patients and 1 of 44 controls were positive for HSV-1 IgM (p=0.0317). 10 of 48 patients and 6 of 44 controls were positive for HSV-2 IgG (p=0.4185). 9 of 48 patients and 4 of 44 controls were positive for HSV-2 IgM(p =0.2339). IL-20 levels determined as 363.2 ± 74.82 pg/ml at patient group and 225.9 ± 44.29pg/ml at control group. No statistical differrence was found between both groups (p=0.1286). IL-6 levels determined as 14.62±1.979 pg/ml at patient group and 11.53±2.063 pg/ml at control group. No statistical differrence was found between both groups (p=0.2834). 4 of 48 patients and 0 of 44 controls were positive for HSV general DNA PCR (p=0.1182). The results of this study showed that HSV is associated with PEX.