Türkiyə Cumhuriyyəti - Avropa Birliyi Münasibətləri (XX əsrin sonu - XXI əsrin əvvəlləri)
Türkiye Cumhuriyeti - Avrupa Birliği İlişkileri (XX. Yüzyılın sonu - XXI. Yüzyılın başlarında)
  1. Tez No: 746526
  2. Yazar: MARZİYE MEMMEDLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.PERVİN DARABADİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Azerice
  9. Üniversite: Devlet İdarecilik Akademisi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Dış Politikasında önemli yerlerden birini Avrupa Birliği ile ilişkileri tutmaktadır. Özellikle, XX. Yüzyılın sonu XXI. Yüzyılın başlarında bu politika devletin dış politikasının ana temelini teşkil etmiştir. 1960'lı yıllardan başlayan AB serüveni Türkiye iç politikasında yaşanan darbeler sonrasında aksamalar yaşasa da 1990'lı yıllardan itibaren bu ilişkiler belirli bir düzeyde istikrarlı şekilde devam ettirilmiştir. Türkiye'nin AB'ye üye olmak için verdiği çabalar AB tarafından aynı desteği bulamamış ve bu sebeple Türkiye hala aday ülke statüsünde AB'yle ilişkilerini sürdürmektedir. Tezde Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin tarihi, gelişim süreci ve Türkiye'nin AB'ye üye olmasını engelleyen konular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relations between European Union has a significant role in Turkish Foreign policy. Especially between the end of 20th century end the beginning of 21st century, this relationship has become to be the major part of Turkey's foreign policy. Although there had been some breakdowns due to the military coups in Turkey, the will to become a member country to the Union has consistently carried on starting from the 1990s. Nevertheless Turkey's will to become a full member to the Union has not been mutually fulfilled and its efforts have still been assesed as a candidate country. In this thesis, the history of the relations between Turkey and EU, its evaluation and the obstacles of Turkey's accession have been studied.