Avropa Birliyi və Türkiyə (XX əsrin 1990'cı illəri)
Avrupa Birliği ve Türkiye (XX. Yüzyılın 90'lı yılları)
- Tez No: 746141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOS.MEMMED FETELİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Azerice
- Üniversite: Baku State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinin tarihi bu uluslararası örgütün yapılandığı ilk yıllara dayanmaktadır. 1959 yılından eski adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğuna üye olmaya çalışan Türkiye Cumhuriyeti iç politikada yaşadığı çalkantılar sebebiyle uzun bir süre boyunca kurumla ilişkilerini askıya almak zorunda kalmış ancak 1980'li yılların sonundan itibaren tekrardan bu örgütle ilişkilerini düzenlemiştir. 1990'lı yıllardan itibaren istikrarlı bir şekilde Avrupa Birliğiyle ilişkilerini sürdüren Türkiye, maalesef kurumun uyguladığı çifte standart politikası yüzünden Birliğin dışında kalmaktadır. İnsan Hakları, Ermeni Problemi ve Kıbrıs Sorunu gibi Birlik tarafından çözümlenmeyecek sorun gibi öne çıkarılan“yapay”meseleler yüzünden Türkiye, kurumla ilişkilerini sürdürmesine rağmen Birliğe tam hukuklu üye olamamıştır. Tezde Türkiye'nin XX. Yüzyılın sonlarına doğru bu konuyla ilgili faaliyetleri incelenerek AB ve Türkiye ilişkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of relations between the European Union and Turkey dates back to the first years of this international organization. The Republic of Turkey, which tried to become a member of the European Economic Community under its former name since 1959, had to suspend its relations with the institution for a long time due to the turmoil it experienced in its internal politics, however since the end of the 1980s, it has re-arranged its relations with this organization. Turkey, which has been steadily maintaining its relations with the European Union since the 1990s, unfortunately still remains outside the Union because of the double standard policy applied by the organization. Due to the“artificial”issues raised and highlighted, such as Human Rights, the Armenian Problem and the Cyprus Problem, which will not be solved by the Union, Turkey has not been able to become a full legal member of the Union, despite maintaining relations with the organization. In the thesis, the activities of Turkey related to this issue and dating back to towards the end of the XX century were examined and the relations between the EU and Turkey were evaluated.