Development a recommendation system for an e-commerce based on alternating least squares
- Tez No: 746539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu makale, Alternatif En Küçük Karelere dayalı bir e-ticaret için bir öneri sisteminin geliştirilmesini sunmaktadır. Bu çalışma, sofistike tavsiye sistemleri oluşturmanın aşamalarını açıklar ve en iyi dilleri kullanarak e-ticaret platformları oluşturur. Çalışmada bir öneri sistemi geliştirilirken kullanılabilecek farklı teknikler tartışılmaktadır. Dağıtımcı tavsiye sistemlerinde işbirliği filtreleme teknikleri kullanılır. Ürün meta verileri, veri seti ve müşteri ile ilgili tüm bilgilerin içinde saklanabilmesi ve öneri uzmanlarının müşteri sorgusuna kolayca yanıt verebilmesi nedeniyle kullanılır.
Özet (Çeviri)
This paper presents the development a recommendation system for an e-commerce based on Alternating Least Squares. This study explains the phases of creating sophisticated recommender systems and creates e-commerce platforms by using the best languages. Different techniques are discussed in the study that can be utilized while developing a recommendation system. Collaboration filtering techniques are used in distributive recommender systems. Product metadata is used because all the information regarding dataset and customer can be stored in it and recommendation specialists can easily respond to the client query.