A study on the translation of Mo'nun Gizemi (Burtch & Daphne and The Secret of the Mo) through the lens of Nord's text analysis in translation
Nord'un çeviri amaçlı metin çözümlemesi kuramı ile Mo'nun Gizemi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 746538
  2. Yazar: ALPER BALADIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ÖZLEM TARAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çocuk yazını çeviribilim alanında diğer konulara oranla hakkında daha az araştırma yapılan bir konudur. Türkiye'de yapılan araştırmalara bakıldığında, araştırmalar diğer dillerden Türkçe'ye yapılan çeviriler ve birkaç kuram üzerinde yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. Bu bilgiler göz önüne alındığında bu araştırma, Türkçe'den İngilizce'ye yapılan bir çocuk yazını çevirisini ve daha önce bu konuda sınanmayan bir kuramı konu edinmiştir. Nord'un metindışı unsurları ve betimleyici bir bakış açısı ile“Mo'nun Gizemi”adlı kitabı incelemek bu araştırmanın temel amacıdır. Bu nitel vaka çözümlemesi ile yapılan araştırma metindışı unsurların sözkonusu çeviride nasıl uygulandığı ve çevirinin erek metnin işleviyle bağını göstermiştir. Araştırmada nitel belgeler ve görüşme olmak üzere iki tür veri kullanılmıştır. Kaynak ve erek metnin sayfa sayılarının nicelik olarak büyük farklılık göstermesi ve çevirmenin bilinmemesi Nord'un metiniçi unsurları yerine betimleyici bir çözümle yapılmasına yönlendirmiştir. Sonuç olarak, kaynak ve erek metnin işlevleri arasında bir farklılık görülmüş, ayrıca betimleyici çözümleme doğrultusunda da en sık kullanılan çeviri stratejisinin çıkarma olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's literature is a subject often studied less than other subjects in translation studies. It is observed that research in Turkey mostly focuses on the translations from other languages into Turkish based on several theories in the discipline. This study aims to view the field from a different point of view. The primary aim of this study is to explore Mo'nun Gizemi and its translation through the lens of descriptive text analysis and Nord's extratextual factors. This current research utilizes a qualitative case study design. Two types of data are included in this study: books —Mo'nun Gizemi and Burtch & Dahpne: And the Secret of the Mo—and the interview with the source text author. This study shows how the extratextual factors are applied in the case books and the relationship between the translation and the function of the target text. The facts that the number of pages of the source and the target texts differs greatly in quantity and the translator is not known, have lead the study to use a descriptive text analysis instead of Nord's intratextual elements. As a result, a difference has been observed between the functions of the source and the target text, and it is observed that the most frequently used translation strategy in terms of descriptive analysis is omission.