Türkiye'nin uluslararası imaj ve algısında dijital diplomasinin rolü
The role of digital diplomacy in Turkey's international image and perception
- Tez No: 746555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, Türkiye'nin uluslararası imaj ve algısında dijital diplomasinin rolünü ele almaktadır. Çalışmada yanıt aranan temel soru, dijital diplomasinin Türkiye'nin imaj ve algısında nasıl bir rol oynadığı üzerinedir. Bu bağlamda Türkiye'nin uluslararası alanda geçmişten süregelen birçok imaj problemi bulunmaktadır. Bu imaj sorunu Batılıların kodlarında yatan Osmanlı/Türk karşıtlığıyla ilişkili olduğu gibi Türkiye'nin dış politika tercihlerinin oluşturduğu algılardan da kaynaklanmaktadır. Diğer yandan Türkiye'nin hem kendi içerisinde hem de uluslararası alanda mücadele ettiği terör sorunu da bu olumsuz algılamaların nedenlerinden biridir. Buradan hareketle çalışmada, Türkiye'nin imajına ilişkin kırılma noktaları, Batılı devletlerle ilişkileri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Türkiye, karşı karşıya kaldığı imaj sorunuyla dijital diplomasinin sunduğu imkanlar çerçevesinde mücadele etmektedir. Bu açıdan imaj ve algı yönetiminde dijital diplomasiden yeterince faydalanılamadığı varsayımı, tezin ana argümanını oluşturmaktadır. Türkiye'nin dijital diplomasi uygulamalarını yalnızca bilgi verme amaçlı kullandığı ve mevcut dijital diplomasi uygulamalarının maruz kalınan imaj problemleri çerçevesinde belirlenmediği iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the role of digital diplomacy in Turkey's international image and perception. The main question sought to be answered in the study is how digital diplomacy plays a role in Turkey's image and perception. In this context, Turkey has had many image problems in the international arena in the past. These image problems are not only related to the Ottoman/Turkish opposition that lies in the codes of the Westerners but also stems from the perception created by Turkey's foreign policy preferences. On the other hand, the problem of terrorism, which Turkey is struggling with both internally and internationally, is one of the reasons for these negative perceptions. In the context of this study, the breaking points of Turkey's image were evaluated within the framework of its relations with Western states. Turkey is struggling with the image problems it faces within the framework of the opportunities offered by digital diplomacy. In this respect, the assumption that digital diplomacy is not sufficiently utilized in image and perception management constitutes the main argument of the thesis. It has been claimed that Turkey uses digital diplomacy applications only for informational purposes and that current digital diplomacy applications are not determined within the framework of the image problems they are exposed to.