Comparison of the effects of self-myofascial release and combined core stabilization exercises in physiotherapy and rehabilitation students with low back pain
Bel ağrısı olan fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinde self myofasyal gevşeme ile kombine uygulanan kor stabilizasyonegzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 746626
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmamıza 18-35 yaş arası (18K, 14E; 26, 78 ± 3, 66) herhangi bir medikal teşhisi bulunmayan 32 bel ağrısı olan fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinde self myofasiyal gevşeme ve kor stabilite egzersizlerini birlikte içeren protokol ile sadece self myofasyal gevşeme uygulanan protokolün ağrı ve fonksiyonel kapasite üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmanın toplam süresi 5 haftadır. Grup 1'e (G1) hem self myofasyal gevşetme hem de kor egzersizleri verilirken, grup 2'e (G2) sadece self myofasyal gevşetme uygulanmıştır. Tedavi öncesi, tedavi ortası (3.hafta) ve tedavi sonunda değerlendirmeler yapılmıştır. Fonksiyonel kapasiteyi değerlendirmek için Oswestry anketi (OÖİ) ,ağrıyı tespit etmek için Visüel Analog (VAS) kullanılmıştır. Grup içi edilinen sonuçlara göre, hem aktivite VAS hem de dinlenme VAS tedavi öncesi ve sonrası sonuçları açısından her iki grupta da azalmıştır (p˂0.05). Aktivite (p>0.05 ) ve dinlenme (p˂0.05) VAS sonuçları G1'de ilk çalışma sonrası artarken, SMFG grubunda sadece aktivite VAS artmış bulunmuştur (p>0.05 ). OÖİ toplam sonuçları her iki grupta da azalmıştır.(0.05 ). Gruplar arası karşılaştırmalarda, ani VAS dinlenme sonuçları anlamlı olarak farklı bulunmuştur (p˂0.05). Tedavi öncesi ve sonrası VAS-aktivite ve VAS-dinlenmedeki azalma G1 lehine anlamlı olarak farklı bulunmuştur (p˂0.05). Tedavi öncesine göre toplam OÖİ'deki azalma G1 lehine anlamlı olarak farklı bulunmuştur (p=0,001). Çalışmanın başına göre OÖİ'nin ağrı şiddeti, kaldırma, yürüme, oturma ve ayakta durma skorlarındaki azalma G1 lehine anlamlı olarak farklı bulunmuştur (p˂0.05). Sonuç olarak Self-myofasyal gevşetmenin kor egzersizleriyle verilmesi tek başına verilmesine göre ağrı ve yaşam kalitesinde bel ağrısı olan fizik tedavi öğrencilerinde daha verimli sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to compare two treatment protocols, which are core stability exercises combined with the self-myofascial release and only self-myofascial release regarding the functional capacity and pain. 32 physiotherapy and rehabilitation students from Yeditepe University who had no medical problems except low back pain (18W,14M;26,78±3,66) were included. The total duration of the study was 5 weeks. Group 1 (G1) received the self-myofascial release and core exercises, while group 2 (G2) received only the self-myofascial release. An evaluation was made during the pre-intervention, mid-intervention (3rd week), and post-intervention. Functional capacity was evaluated with Oswestry Scale (ODI), while the pain was measured with the Visual Analogue Scale (VAS). According to the intragroup results, both the VAS-activity and the VAS-at rest decreased in both groups between pre-and post-measurements (p˂0.05). VAS-activity (p>0.05 ) and VAS-at rest (p˂0.05) increased in the 1st week in G1, while only the VAS-activity increased in G2 in the 1st week. (p>0.05) ODI scores decreased in both groups (