Comparative study of ZnO nanoparticles foliar spray and biochar on spring barley growth in pahs contaminated soil
Zno nanopartiküllerinin yaprak spreyi ve Biochar'ın pahların kirlenmış topraklarda bahar arpa büyümesi üzerine karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 746625
  2. Yazar: HADEER ELGENDY
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. SVETLANA SUSHKOVA, PROF. DR. RIDVAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar), tüm yaşam formları üzerinde büyük risk oluşturan kirleticiler olup hidrofobik ve termostabil yapıları bunları daha kalıcı ve bozulmaya karşı dirençli hale getirmektedir. Benzeri görülmemiş antropojenik faaliyetler nedeniyle çevrede yaygın olarak dağılım göstermektedirler. Biyokömür uygulamaları ve nanopartiküllerin yapraklara sprey şeklinde uygulanması sürdürülebilir ve yeni teknikler olarak giderek daha fazla teşvik edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, uzun süreli kimyasal bulaşmaya uğramış Spolic Technosol ve yapay olarak PAH ile (2.5 MPC and 5 MPC) bulaşmış toprakta yetiştirilen yazlık arpa (Hordeum staivum L.) gelişimi, fizyolojik ve biyokimyasal karakteristikleri üzerine ayçiçeği kabuğu biyokömürünün (% 0.5,% 1 ve% 5), çinko oksit nanopartiküllerin (ZnO-NP'ler) yapraktan sprey şeklinde (
Özet (Çeviri)
Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) are reluctant pollutants that impose a great risk on all life forms, their hydrophobic and thermostable structure makes them more persistent and resistant to degradation. They are widely distributed in the environment owing to unprecedented anthropogenic activities. Biochar and nanoparticles foliar spray amendment have been increasingly encouraged as sustainable and novel techniques. The objective of this study was to evaluate the impact of sunflower husk biochar (0.5%, 1%, and 5%), whether separate or combined with zinc oxide nanoparticles (ZnO-NPs) foliar spray (