The effect of nanomaterials on the strength of concrete
- Tez No: 746639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI YILDIRIM, DR. HASİEN ALİ RAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Uygulamanın ana kısmında, nanoteknolojinin büyük etkisine bağlı olarak, betonun iyileştirilmesine özellikle önem verilmiştir. Beş farklı nano parçacık olan Fe3O4, CuO, SiO2, ZnO ve AI2O3, katkı malzemesi olarak kullanılmıştır. Kullanılan nanopartiküllerin konsantrasyonlarını en uygun hale getirmenin yanı sıra, özellikle numunenin farklı konsantrasyonları, sırasıyla 74.6MPa ile SiO2 nanoparçacığı, ardından Al2O3, Fe3O4, ZnO ve CuO nanoparçacıkları, 68.4MPa, 61.8MPa, 61.6MPa, 59.3MPa ile numunenin kullanıldığı basınç dayanımı testi ile betonun dayanıklılığında kayda değer bir gelişme kaydedilmiştir. Buna ek olarak, porozite test sonuçları, nanoparçacık kullanımının doğrudan etkilerini ortaya koyarken, nanoparçacık oranının artması da numunenin gözenekliliğinin azalmasına neden olmuştur ve referans numune için %20,7 ile karşılaştırıldığında, SiO2 nanoparçacık katkı numunesi için en düşük değer %16.1 olmuştur. AFM testi ise, taneciklik birikim dağılımı ile kullanılan nanoparçacıkların ortalama çapı ile yüzey özelliklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to the huge impact of nanotechnology in major applications, special attention has been taken in improving concrete. Five different types of nanoparticles Fe3O4, CuO, SiO2, ZnO and Al2O3, have been employed as additive materials. Remarkable improvement of concrete strength was recorded by compressive strength test especially with specimen utilizing SiO2 nanoparticle with 74.6MPa, followed by Al2O3, Fe3O4, ZnO and CuO nanoparticles 68.4MPa, 61.8MPa, 61.6MPa, 59.3MPa, respectively for different concentrations of specimens. Furthermore, porosity test results exhibit direct influence of using nanoparticle, for which increasing the nanoparticles ratio leads to the reduction of specimen porous, for which the lowest value recorded was 16.1% for additive SiO2 nanoparticles specimen in comparison to 20.7% for reference specimens. Atomic force microscope (AFM) test was applied to demonstrate the surface properties using nanoparticles possessing average diameter by granularity accumulation distribution.