Traktör üst koruyucu yapılarda polimer matrisli kompozit kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of polymer matrix composites in tractor falling object protective structures
- Tez No: 746638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR UYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada SMC Kompozit malzemelerin günümüz traktörlerinde üst koruyucu yapı (FOPS) olarak metal malzemelerin yerine kullanılabilirliği araştırıldı. Üst koruyucu malzeme olarak SMC-R25 kompozit malzemesi seçildi. Üst koruyucu testi olarak OECD code 10 standardı kullanıldı. Bu test hem fiziksel hem de sayısal yöntem ile gerçekleştirildi. Fiziksel test, Hattat 3000 serisi traktörün SMC-R25 malzemeden yapılan FOPS'unüzerinde gerçekleştirildi. Sayısal yöntem çözümü için bir explicit çözücü olan radioss kullanıldı. Çözüm algoritması için radioss içinde bulunan Tsai-Wu hasar kriterine ve Chang-Chang uygun çalışan Law 25 malzeme kartı seçildi. Malzeme sınır değerlerini belirlemek için Hattat 3000 serisi traktörün FOPS üretim bantından DIN EN ISO 527-4 'e göre 0°, 90° ve 45° numunelere yapılan çekme ve basma testi yapıldı. Elde edilen sınır koşular doğrultusunda yapılan sayısal çözüm ile fiziki test karşılaştırıldığında çözümün örtüştüğü gözlemlendi. SMC-R25 malzemesinin OECD kod 10 testini geçe bilmesi için min. 14mm kalınlığa sahip olması gerektiği tespit edildi. Bu sayısal çözüm aynı geometriye sahip SMC 65 kompozit- S235JR (St37-2) metal malzemesi üzerinde de gerçekleştirildi ve SMC-R65 malzemesi, traktörlerin FOPS yapıları için düşük alaşımlı çeliklere alternatif olabileceği kararı verildi.
Özet (Çeviri)
In this research, the usability of SMC Composite materials as a falling object protective (FOPS) structure in today's tractors instead of metal materials was investigated. SMC-R25 composite material was chosen as FOPS. OECD code 10 standard was used as falling object protective test. This test was carried out with both physical and numerical methods. The physical test was carried out on the FOPS of Hattat 3000 series tractor made of SMC-R25 material. Radioss, an explicit solver, was used for the numerical method solution. For the solution algorithm, the Law 25 material card, which works in accordance with the Tsai-Wu and Chang-Chang damage criterions in the radioss, was selected. In order to determine the material limit values, tensile and compression tests were performed on 0°, 90°and 45 ° samples according to DIN EN ISO 527-4, from the FOPS production side of Hattat 3000 series tractor. When the numerical solution made in line with the obtained boundary conditions was compared with the physical test, it was observed that the solution matched. It was determined that SMC-R25 should have a min 14mm thickness to pass OECD code 10 standarts. This numerical solution was also performed on the SMC-R65 composite- S235JR (St37-2) metal material with the same geometry and it was decided that the SMC-R65 material could be an alternative to low alloy steels for FOPS structures of tractors.