Viyana Kafe kültürünün oluşumunda Thonet No:14 sandalyenin etkisi
The influence of the Thonet No.14 chair on the formation of Viennese Cafe culture
  1. Tez No: 746767
  2. Yazar: ZAFER İSMET YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE PFEIFFER TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Viyana kafe kültürünün oluşumunda Thonet No:14'ün etkisinin araştırıldığı bu tezde; Endüstriyel Devrim ile ortaya çıkan yeni toplumsal hareketler, Viyana kafe kültürünün kahve ile olan bağı ve Thonet No: 14'ün kafe kültürüne etkileri detaylı olarak irdelenmiştir. Çalışmada aynı zamanda kahvenin keşfi ile başlayan ve kahvehanelerin ortaya çıkışı ile devam eden süreçte, Endüstri Devrimi'nin getirdiği yeni üretim ve ticaret olanaklarının ticaret ve toplumsal yaşama etkileri üzerinde durulmuştur. Sanat ve düşünce akımlarının kafe ve kahvehanelere yansımalarının incelendiği araştırmada mekân tasarımları da gözden geçirilerek, Thonet No:14'ün doğuşu, gelişimi ve etkisi detaylarıyla anlatılmıştır. Araştırma sahası; 1860-1930 yılları arasında Viyana ve dünyada iç mekân görseli ve yerleşim planlarına ulaşılabilen, Thonet No:14 ile tasarlanmış kafe ve kahvehanelerin mekân analizleri yapılmıştır. Bununla birlikte günümüzdeki yansımasını izleyebilmek için TON firmasının referanslarından yola çıkarak Thonet No:14 kullanılan Viyana tarzı kafelerin mekân analizleri ile sınırlandırılmıştır. Mekân yerleşim planları, tarihi fotoğrafları ve güncel durumlarını kapsayan çalışmada Thonet No.14'ün Viyana kafe kültürü oluşumdaki etkisi aranmıştır. Araştırma sonucunda, Thonet No:14 sandalyenin nitelikleri, tercih edilmesindeki etkenleri, Viyana kafe kültüründeki konumu ve bu kültüre iletişim nesnesi olarak katkıları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of Thonet No: 14 on the formation of Vienna cafe culture is investigated; The new social movements that emerged with the Industrial Revolution, the connection between the Vienna cafe culture and coffee and the effects of Thonet No: 14 on the cafe culture were examined in detail. The study also focused on the effects of new production and trade opportunities brought by the Industrial Revolution on trade and social life in the process that started with the discovery of coffee and continued with the emergence of coffee houses. In the research, in which the reflections of art and thought movements on cafes and coffee houses were examined, the design of the space was also reviewed, and the birth, development and impact of Thonet No:14 were explained in detail. Research area; Between 1860 and 1930, space analyzes of cafes and coffee houses designed with Thonet No:14, where interior visuals and layouts can be accessed in Vienna and the world, were made. However, in order to follow its current reflection, it has been limited to the space analysis of Vienna-style cafes using Thonet No: 14, based on the references of TON company. The effect of Thonet No.14 on the formation of Viennese cafe culture has been sought in the study, which includes the layout plans, historical photographs and current situations of the spaces. As a result of the research, the qualities of the Thonet No:14 chair, the factors in its preference, its position in the Vienna cafe culture and its contributions to this culture as an object of communication are explained.