Transversal lightlike submersions
Transversal lightlike submersiyonlar
  1. Tez No: 746766
  2. Yazar: ESRA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun tarihsel gelişimi ve bu tezde üzerinde çalışılan problemlerin tanıtımı yapılmaktadır. İkinci bölümde diğer bölümlerde yer alan konulara faydalı olacak temel tanım ve kavramlar verilmektedir. Ayrıca Riemann submersiyonlar, Riemann submersiyonlara göre T ve A temel tensörlerinin geometrik yorumu, bu temel tensörlerin kovaryant türevleri ve eğrilikler arasındaki bağıntılara yer verilmektedir. Ek olarak lightlike manifoldlara yer verilerek r lightlike submersiyon, isotropik submersiyon ve total lightlike submersiyon kavramları tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde transversal submersiyonlar tanıtılıp bu submersiyonlara göre çeşitli örnekler sunulmaktadır. Ayrıca transversal submersiyonlarda belirli distribüsyonlara göre A ve T temel tensör alanları, konneksiyonlar, Schouten konneksiyonu, integrallenebilirlik, kovaryant türev, eğrilik, kesit eğriliği ve Ricci eğriliği gibi kavramlar incelenerek önemli sonuçlara ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which was prepared as a doctoral thesis, consists of three chapters. In the first chapter, the historical development of the subject and the problems studied in this thesis are introduced.In the second section, the basic definitions and concepts that will be useful for the topics in other sections are indicated. Also Riemannian submersions, geometric interpretation of T and A fundamental tensors according to Riemannian submersions, covariant derivatives of these fundamental tensors and relations between curvatures are given. In addition the concepts of r lightlike submersion, isotropic submersion and totally lightlike submersion are introduced by including lightlike manifolds. In the third chapter, transversal submersions are introduced and various examples are presented according to these submersions. In addition, some important results are obtained by examining concepts such as A and T fundamental tensor fields, connections, Schouten connection, integrability, covariant derivative, curvature, sectional curvature and Ricci curvature along transversal submersions according to certain distributions.