Akarsu ağız bölgesinde bulunan su yapılarına dalga etkisi
Wave effect on water structures in river mouth region
  1. Tez No: 746785
  2. Yazar: MERT ZÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada kıvrımlı bir akarsuyun ağız bölgesine en kesit doğrultusunda yerleştirilen tam dairesel ve yarım dairesel kesitli batık su altı yapılarının akıma etkileri incelenmiştir. Su altı yapısı etrafında hız ve basınç dağılımları belirlenerek dalga ve nehir akışının yapıya etkileri araştırılmıştır. Yapının memba ve mansap tarafından etkiyen maksimum etkiler belirlenmiştir. Olayın modellenmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiği programı kullanılmıştır. Programın doğrulaması oluşturulan fiziksel kanalda hız ve seviye ölçümleri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of submerged underwater structures with full circular and semicircular cross-sections placed in the mouth of a curved stream in the cross-section direction were investigated. The effects of wave and river flow on the structure were investigated by determining the velocity and pressure distributions around the underwater structure. The maximum effects on the upstream and downstream side of the building were determined. Computational fluid dynamics program was used to model the event. The verification of the program was made with speed and level measurements in the created physical channel.