Covid-19 pandemisinin kamu hastanelerinin finansal performansına etkisi: Mersin Toros Devlet Hastanesi örneği
The effect of the covid-19 pandemic on the financial performance of public hospitals: The example of Mersin Toros State Hospital
- Tez No: 746814
- Danışmanlar: PROF. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Faaliyet gösteren her tür işletmede olduğu üzere hastanelerin de finansal performansı, yıllık olarak hazırlanan faaliyet raporlarına ve finansal tablolara yansıtılır. Hastanenin mali yönetiminin planlanan yönde ilerlememesi, sağlık hizmetlerini destekleme ihtiyacını sekteye uğratabilmektedir. Aslında finans, sağlık hizmetlerinin gelişimini etkileyen faktörlerden biri olarak görülmektedir. Mali performans analizi birçok yönden hastanenin mali durumu ile ilgili önemli göstergeler sağlayabilir, böylece özellikle hastane yönetiminin politika oluşturması, hastaneyi daha iyi geliştirmesi için karar vermede bir değerlendirme aracı olarak kullanılabilir. Bu çalışmada Mersin Toros Devlet Hastanesi'nde oran analizi yöntemiyle 2017-2021 yılları arasındaki finansal performansının ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı Türkiye'de 2020 yılı Mart ayında ortaya çıkan Covid-19 salgınının etkilerini de görmektir. Bu amaç doğrultusunda Mersin Toros Devlet Hastanesi'nin finansal raporları incelenmiş olup, oran analizi yöntemiyle finansal performansı ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bulgularda, hastanenin Covid-19 salgını döneminde, stok devir hızının düştüğü, alacak devir hızının düştüğü, özsermaye devir hızının negatifte olduğu, borçların aktif toplama karşı oranının yükseldiği, alacakların tahsil süresinin arttığı, brüt kâr oranının yükseldiği, faaliyet kâr oranının düştüğü gözlemlenmiştir. Yapılan bu analize göre Mersin Toros Devlet Hastanesi'nin, Covid-19 salgınından finansal performans açısından olumsuz yönde etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in any business operating, the financial performance of its hospitals is reflected in the annual reports and financial statements. Failure of the hospital's financial management to proceed in the planned direction may hinder the need to support health services. In fact, finance is seen as one of the factors affecting the development of health services. In many ways, financial performance analysis can provide important indicators of the hospital's financial condition, so that it can be used as an evaluation tool, especially in decision-making for hospital management to make policy and improve the hospital. In this study, it was aimed to measure the financial performance of Mersin Toros State Hospital between the years 2017-2021 using the ratio analysis method. Another aim of the study is to see the effects of the Covid-19 pandemic that emerged in March 2020 in Turkey. For this purpose, Mersin Toros State Hospital's financial reports were examined and its financial performance was revealed by the ratio analysis method. In the findings, it was observed that the stock turnover rate decreased, the receivable turnover rate decreased, the equity turnover rate was negative, the ratio of debts to asset total increased, the collection period of receivables increased, the gross profit rate increased, and the operating profit rate decreased during the Covid-19 epidemic period of the hospital. According to this analysis, it was concluded that Mersin Toros State Hospital was adversely affected by the Covid-19 outbreak in terms of financial performance.