Sosyal bilgiler öğretmenlerinin akıllı tahtaların etkileşim özelliklerini kullanma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social studies teachers' levels of using interaction features of smart boards
- Tez No: 746863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin akıllı tahtaların etkileşim özelliklerini kullanma düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlayan bu araştırma, Kayseri ilinde bulunan ortaokullarda görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin katılımı ile hazırlanmıştır. Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin akıllı tahtaların etkileşim özelliklerini ne düzeyde kullandığını belirlemek ve çeşitli öneriler geliştirmek adına araştırma önem arz etmektedir. Ulaşılan sonuçlar ile, akıllı tahtaların etkileşim özelliklerini kullanan öğretmenlere ve öğretmen yetiştiren üniversitelere katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan tarama modeli kullanılarak hazırlanmıştır. Ulaşılan verilerin sayısal veriler ile ifade edilebilmesi için araştırmada bu yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Kayseri'nin Melikgazi, Kocasinan ve Talas ilçe milli eğitim müdürlüklerine bağlı resmi ortaokul ve resmi imam hatip ortaokullarında görev yapan ve derslerinde akıllı tahtaların etkileşim özelliklerini kullanan 212 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenlere 15 madde ve 3 alt boyuttan oluşan bir ölçek uygulanmıştır. Veriler analize tabi tutulmadan önce bir normallik testi uygulanmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir ardından ulaşılan veriler bir istatistik paket programına girilerek analizi yapılmıştır. Araştırma ile ilgili bulgular 20 madde halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda; Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin akıllı tahtaların etkileşim özelliklerini kullanma düzeyleri ve yetenek olarak etkileşim alt boyutu ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılığın olduğu, öğretmenlerin akıllı tahtaların etkileşim özelliklerini kullanma düzeyleri ve ölçek alt boyutları ile yaş ve mesleki kıdem durumu değişkeni arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı, öğretmenlerin akıllı tahtaların etkileşim özelliklerini kullanma düzeyleri, yetenek olarak ve uygulamalı görsel-işitsel etkileşimlilik alt boyutları ile bilgisayar işletmenliği sertifikası ve akıllı tahta kullanım semineri değişkenleri arasında ise anlamlı bir farklılığın olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to examine the level of use of the interaction features of smart boards by Social Studies teachers in terms of various variables, was prepared with the participation of Social Studies teachers working in secondary schools in Kayseri. Research is important in order to determine at what level Social Studies teachers use the interaction features of smart boards and to develop various suggestions. With the results, it is aimed to contribute to the teachers who use the interaction features of smart boards and to the universities that train teachers. The research was prepared by using the scanning model, which is one of the quantitative research methods. This method was used in the research in order to express the obtained data with numerical data. The sample of the research consists of 212 Social Studies teachers working in the official secondary schools and official imam hatip secondary schools affiliated to the Melikgazi, Kocasinan and Talas district national education directorates of Kayseri and using the interaction features of smart boards in their lessons in the 2021-2022 academic year. A scale consisting of 15 items and 3 sub-dimensions was applied to the teachers participating in the research. Before the data were analyzed, a normality test was applied and it was determined that the data showed normal distribution, then the data was entered into a statistical package program and analyzed. Findings related to the research are presented in 20 items. As a result of the research; There is a significant difference between the level of social studies teachers' use of the interaction features of smart boards, the interaction sub-dimension as a skill and the gender variable, there is no significant difference between the level of teachers' use of the interaction features of smart boards and the scale sub-dimensions, and the variable of age and professional seniority. It has been concluded that there is a significant difference between the levels of using the interaction features of the boards, ability and applied audio-visual interactivity sub-dimensions, and the variables of computer operating certificate and smart board usage seminar.